Znamy zwycięskie startupy w programie akceleracyjnym NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało 10 startupów, które wezmą udział w akceleracji w Stanie Nevada. Ostatnie tygodnie to intensywny czas w programie. Innowatorzy uczestniczyli w warsztatach i prezentacjach, aby przekonać do swoich rozwiązań inwestorów z Polski i USA. Teraz otworzyła się przed nimi szansa zaistnienia na rynku amerykańskim i globalnym.

Działanie akceleracyjne NCBR-NAP ma umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i amerykańskiego stanu Nevada w różnych obszarach innowacyjności, takich jak np. medycyna, edukacja, innowacyjne rolnictwo. Ma to przyczynić się do komercjalizacji oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspierania kooperacyjnych form działalności badawczo-rozwojowej.

Ostatnie dwa miesiące były czasem kluczowego etapu w programie NCBR-NAP, bezpośrednio poprzedzającego wybór zwycięskich startupów. W połowie lutego w Warszawie odbył się Bootcamp Warsaw, będący dla startupów czasem intensywnych warsztatów, pracy w grupach, konsultacji eksperckich i dyskusji. W ciągu 4 dni spotkań z ekspertami z Polski i USA firmy poznały również ofertę i specyfikę Stanu Nevada. Ta dawka wiedzy posłużyła startupom do przygotowania swoich wystąpień podczas Demo Day, który odbył się 24 lutego br. Każdy podmiot miał kilka minut na prezentację typu „elevator pitch”, czyli w zwięzłej, ale przekonującej formule.

Prezentacje uczestników programu zostały poddane ocenie. Komisja Oceniająca w porozumieniu z Biurem Gubernatora Stanu Nevada ds. Rozwoju Gospodarczego przyznała każdemu podmiotowi punkty zgodnie z regulaminem programu. Dziesięć najwyżej ocenionych startupów zostało rekomendowanych do udziału w procesie akceleracji prowadzonym na terenie Stanu Nevada: Salesbook, Flex and Robust Systems, Ideal Bistro, Flyzone, SOLHOTAIR, Expansio, Prime Bit Games, NANOO Printers, VEO, Weartech Solutions. 

Wymienione firmy oferują różnorodne rozwiązania i produkty, takie jak: gry komputerowe, kodowanie dla dzieci, usługi dla branży vendingowej, smartwatche dla branży HoReCa, aplikacje sprzedażowe, gogle nawigacyjne, technologię nanodruku, kolektory słoneczne, technologie magazynowania wodoru, innowacje dla branży budowlanej.

Sam proces akceleracji potrwa kilka dni, a jego program ramowy będzie dostosowany do profilu wybranych startupów. Akceleracja będzie uwzględniała wsparcie mentorów dopasowanych do etapu rozwoju startupów, organizację spotkań z firmami i instytucjami gospodarczymi oraz wizyt studyjnych w globalnych korporacjach zlokalizowanych w Stanie Nevada.

Za proces akceleracji odpowiada Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego, które podczas Demo Day reprezentował dr hab. Paweł Pietrasieński, prof. SGH, pełniący w Biurze funkcję dyr. ds. handlu międzynarodowego.

- NCBR-Nevada Acceleration Program jest pierwszym tego typu projektem realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. Jest to także jedyny program akceleracyjny pomiędzy Polską i USA, który adresowany jest do firm z całej Polski - mówił podczas Demo Day prof. Paweł Pietrasieński. - Szczególna wartość tego projektu to starannie wyselekcjonowane wsparcie mentorskie dla firm z Polski, które ma pomóc w skutecznym wejściu na rynek amerykański oraz, na co liczymy wraz z NCBR, również globalny – dodał.

Fenomen współpracy Nevady z Polską to przykład sukcesu nie tylko w wymiarze regionalnym. Tylko w tym roku i tylko w zorganizowanych grupach Nevadę odwiedzi ponad 200 polskich firm. Wspólne projekty badawcze prowadzone są m.in. pomiędzy SGH i Uniwersytetem Nevady w Reno, a dzięki aktywnemu wsparciu m.in. ze strony NCBR, mają doprowadzić do wymiany niemal setki badawczy i studentów po obu stronach.
 

Tagi

Skomentuj artykuł: