30-lecie giełdy w Warszawie

12 kwietnia 1991 r. Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa i Minister Przekształceń Własnościowych, podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Dziś mija 30 lat od inauguracyjnej sesji giełdowej - przypomina ministerstwo finansów. 

GPW jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. Polski rynek kapitałowy jest rynkiem młodym, mimo to jest bardzo dobrze oceniany. W 2018 r. z FTSE Russell reklasyfikowała polski rynek giełdowy i notowane na nim instrumenty do kategorii najbardziej rozwiniętych gospodarek światowych.

Ministerstwo Finansów (MF), GPW oraz inne podmioty rynku kapitałowego ze sobą współpracują. MF pełni rolę regulacyjną dla ich funkcjonowania. W Ministerstwie powstają projekty regulacji prawnych dotyczących rynku kapitałowego oraz instytucji i usług finansowych w sektorze kapitałowym. 22 marca 1991 r. Sejm przyjął ustawę prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych uchwalonej. W ten sposób powstały podstawy prawne funkcjonowania głównych instytucji rynku kapitałowego - ze szczególnym uwzględnieniem GPW.

W ramach swoich kompetencji MF koncentruje się na zapewnianiu otoczenia regulacyjnego, umożliwiającego działalność Giełdy zgodnie z kluczowymi dla rynku regulowanego zasadami. To powszechny i równy dostęp inwestorów do informacji w tym samym czasie oraz jednakowe warunki nabywania i zbywania instrumentów finansowych.

W ostatnich latach rząd wysłał jasny sygnał, jak ważny dla dynamicznego rozwoju krajowej gospodarki jest rynek kapitałowy. Ministerstwo Finansów opracowało Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), którą obecnie, wspólnie z partnerami, w tym GPW, realizuje.

SRRK to pierwszy kompleksowy plan rozwoju rynku kapitałowego w Polsce na lata 2019-2023. Obejmuje uproszczenie procedur administracyjnych dla uczestników rynku kapitałowego oraz podjęcie innych działań mających zwiększyć skalę pozyskiwania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa, płynność rynku i efektywność instytucji pośredniczących oraz zwiększyć poziom oszczędności prywatnych.
 

Skomentuj artykuł: