Aktywność w gospodarce stabilizuje się

Miesięczne dane za lipiec wskazują, że po gwałtownym spadku w II kw. 2022 r. aktywność w gospodarce stabilizuje się – stwierdzili ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2022 r. wzrosła 2,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,2 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 18,4 proc. rdr. Jak zwrócili uwagę ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do danych GUS, rośnie jedynie sprzedaż dóbr „podstawowych”, takich jak odzież i obuwie, farmaceutyki i kosmetyki oraz żywność.

„Są to też kategorie, w których wydatki są najmniej wrażliwe na sytuację dochodową gospodarstw domowych. Dużo słabiej wygląda z kolei dynamika sprzedaży dóbr trwałych (samochodów, mebli i agd), gdzie ograniczenia podażowe z początku roku zostały płynnie zastąpione przez spadek siły nabywczej dochodów konsumentów, która skłania ich do ograniczania wydatków na dobra inne niż niezbędne” – podano w komentarzu PKO BP.

Dodano w nim, że taki obraz sytuacji konsumenta nie jest odosobniony i dotyczy większości państw, które borykają się z rosnącymi kosztami życia i wysoką inflacją.

„W naszej ocenie kolejne miesiące najpewniej przyniosą kontynuację obecnych, niekorzystnych trendów. Spadająca siła nabywcza dochodów i pesymistyczne nastroje konsumentów będą ograniczały wydatki na dobra +wyższego rzędu+. Jednocześnie napływ uchodźców oraz bufory w postaci pandemicznych oszczędności, a także korzystne zmiany podatkowe sprawią, że wydatki na dobra pierwszej potrzeby będą nadal rosły” –ocenili ekonomiści PKO BP.

GUS podał w poniedziałek także dane o produkcji budowlano montażowej, która w lipcu 2022 r. wzrosła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,3 proc. Zdaniem ekonomistów PKO BP, wciąż silnie rósł segment budowa budynków, podczas gdy inżynieria lądowa i wodna oraz roboty specjalistyczne pozostają w tyle, odzwierciedlając niską aktywność inwestycyjną samorządów. W komentarzu PKO BP wskazano, że wyraźne hamowanie nowych inwestycji na rynku mieszkaniowym wskazuje, że korekta aktywności jest jeszcze przed budownictwem.

„Miesięczne dane za lipiec wskazują, że po gwałtownym spadku w II kw. 2022 r. aktywność w gospodarce stabilizuje się – przy dalszym spadku w budownictwie, wzroście w przemyśle i stabilizacji w handlu” – oceniono w komentarzu PKO BP.

Źródło

Skomentuj artykuł: