Anwil czasowo zatrzymuje produkcję nawozów azotowych

W związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie, spółka Anwil, z grupy PKN Orlen,  podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. 

Spółka na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji, produkcja zostanie wznowiona - podkreśla w firma w wydanym komunikacie.

Gaz ziemny to główny surowiec wykorzystywany przy wytwarzaniu nawozów azotowych. Ceny gazu ziemnego tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41% z 200,4 eur/MWh (stan z 15 sierpnia) do 282,8 eur/MWh (23 sierpnia). Z kolei od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218%, z 88,9 eur/MWh (24 lutego).

Z tego powodu wielu europejskich producentów z branży chemicznej, w tym nawozowej jak Yara, OCI, Nitrogenmuvek czy Fertiberia już zdecydowanie wcześniej zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń w produkcji. Anwil, jako jedna z nielicznych firm, pomimo bardzo trudnych warunków makroekonomicznych do tej pory utrzymywał ciągłość produkcji i zapewniał dostępność produktu na rynku.

Spółka realizowała wszystkie swoje bieżące zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim. Aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego jest wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki Anwil.

W trakcie postoju linii produkcyjnych, Anwil będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne - stwierdza spółka na zakończenie.

Źródło

Skomentuj artykuł: