Będzie niższy VAT na paliwa. Ile zapłacimy na stacjach?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o obniżce stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co w istotny sposób przełoży się na ceny paliw na stacjach. O ile zmaleją ceny gazu LPG, benzyny i oleju napędowego? 

W wywiadzie dla portalu interia.pl premier Morawiecki poinformował o ogłoszeniu Tarczy Inflacyjnej 2.0. Jej szczegóły mamy poznać w przyszłym tygodniu, jednak już wiadomo, że szykowana jest duża obniżka podatków.

- Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy

deklarował premier.

Obniżki mają wejść w życie 1 lutego i obowiązywać co najmniej przez 6 miesięcy.

Szef rządu dodał, że działa w zakresie obniżki VAT, choć nie ma jeszcze na to formalnej zgody UE.

- To jest ogromny wpływ na budżet, co najmniej 1,5 mld zł kwartalnie. Jeśli więc utrzymamy ją przez dwa kwartały będzie to ponad 3 mld zł - dodał, mówiąc o obniżce, Morawiecki.

Rząd pracuje, by w pakiecie rozszerzającym tarczę antyinflacyjną znalazł się mechanizm obniżenie do zera stawki VAT na żywność.

Jeśli inflacja będzie spadać, wówczas rząd powróci do wcześniejszych stawek podatkowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: