Bełchatów musi mieć dostęp do nowego złoża

Związki zawodowe z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów chcą szybkiego przyznania koncesji na złoże odkrywki Złoczew. Mimo zapowiedzi, nadal nie została przyznana, a procedury przeciągają się zdaniem związkowców ponad miarę.

Jak zaznaczył w rozmowie z naszym portalem wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, inwestycja w Złoczew jest niezbędna, bo inaczej nastąpiłby spadek produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Bełchatów począwszy od około 2029 roku i wygaszenie tego źródła energii w 2035 r.

W związku z tym zachwiane zostałoby bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale i kraju, gdyż zastąpienie potencjału Bełchatowa, wysyłającego rocznie do sieci energetycznej ponad 5 GW mocy, w najbliższej perspektywie wydaje się nierealne

zaznaczył.

Jego zdaniem, niekorzystne byłyby też skutki społeczne, bo przewidywana redukcja zatrudnienia w rejonie Bełchatowa, z poziomu kilkudziesięciu tysięcy do około tysiąca osób, pracujących przy likwidacji elektrowni, oznacza dramat dla całego tego terenu. Podobnego zdania są związkowcy, którzy obok postulatów podwyżek wynagrodzeń dla załóg spółek i utrzymania zatrudniania na pierwszy plan wysuwają właśnie kwestię koncesji. 

Z informacji resortu aktywów wynika jednak, że problem zostanie rozwiązany. Na 29 maja tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyznaczył bowiem nowy termin rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Co prawda już 28 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową dla Złoczewa, ale odwołanie w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace, która od dłuższego czasu nęka PGE domagając się zaprzestania inwestycji węglowych. Tymczasem spółka uważa, że dostęp do nowych złóż jest konieczny. Wg szacunków PGE GiEK wydobycie na poziomie zbliżonym do obecnego - niecałych 40 mln ton rocznie - ze złóż Szczerców i Bełchatów będzie możliwe tylko do 2032 r. Następnie zacznie spadać, co zagrozi funkcjonowaniu elektrowni. Dlatego konieczne jest rozpoczęcie eksploatacji Złoczewa.

Źródło

Skomentuj artykuł: