"Bezpieczny kredyt okazał się hitem"

W ciągu pięciu dni banki zawarły już kilkadziesiąt umów w programie "bezpieczny kredyt" - poinformował dzisiaj minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że od poniedziałku będzie można też zakładać konto mieszkaniowe z premią od państwa.

Szef resortu rozwoju powiedział na konferencji prasowej, że dane o liczbie podpisanych umów szybko się zmieniają, ponieważ sobota jest dniem pracy np. w placówkach PKO BP.

- Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że program okazał się hitem. W ciągu pięciu dni funkcjonowania informacje o zasadach finansowania osobiście lub przez internet pobrało ok. 3 tys. osób, a wielu klientów oczekuje na spotkania z doradcami

 - wskazał.

Dodał również, że umowy z BGK zawarły już kolejne banki, co oznacza zwiększenie liczby placówek, w których można złożyć wnioski o kredyt z dopłatą. Obecnie - jak mówił - oprócz PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao S.A., w programie uczestniczą również: Alior Bank, VeloBank i SGB-Bank, BPS i Bank Spółdzielczy Rzemiosła.

Minister zapowiedział, że od poniedziałku, 10 lipca, we wszystkich bankach będzie można zakładać konto mieszkaniowe, na którym będzie można odkładać pieniądze na własne lokum. Przypomniał, że konta te można zasilać kwotą od 500 zł do 2000 zł miesięcznie, a systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Podkreślił, że premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Dodał, że oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Szef MRiT poinformował również, że w piątek parlament uchwalił ustawę, która zwalania z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) osoby, które kupiły pierwsze mieszkanie. Wyraził nadzieje, że ustawa zostanie podpisana przez prezydenta i przepisy wejdą w życie z końcem sierpnia.

- To jest oszczędność od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - powiedział. Ponadto - jak mówił - uchwalona została ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która m.in. zobowiązuje gminy do sporządzania planów i przekazania części gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. 

- Dzięki temu rozwiązany zostanie problem z chaosem urbanistycznym, patodeweloperką. Polska będzie się rozwijała w sposób planowy - wskazał.

Obecny na konferencji wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński mówił, że ruszają kolejne konkursy na projekty domów, które będzie można stawiać bez pozwolenia na budowę. Wskazał, że obecnie do wykorzystania jest ok. 70 projektów, a wkrótce ogłoszone zostaną konkursy na budynki o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. Przypomniał, że "bezpieczny kredyt" 2 proc. będzie można również zaciągnąć na budowę domu.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa, weszła w życie 1 lipca br.

"Bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową może zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości: mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota kredytu nie może przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny może maksymalnie wynieść 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło

Skomentuj artykuł: