Bill Gates inwestuje w grunty rolne. Pojawiają się kolejne teorie spiskowe

Trzeci najbogatszy człowiek na świecie, Bill Gates, jest także jednym z największych prywatnych właścicieli gruntów rolnych w USA. Dał się on poznać ze wspierania innowacji środowiskowych, ale jego plany rolnicze były do tej pory tajne. 

W styczniu amerykański magazyn „The Land Report” - który śledzi transakcje dotyczące gruntów i tworzy roczną listę 100 największych właścicieli ziemskich w USA - ujawnił, że Bill i Melinda Gates mają jeden z największych portfeli prywatnych gruntów rolnych w USA, o łącznej wartości ponad 690 mln USD. 

W raporcie dotyczącym ziemi pierwsze miejsce zajmuje przewodniczący Liberty Media John Malone, który jest właścicielem 2,2 miliona akrów (8094 kilometrów kwadratowych) rancz i lasów. Założyciel CNN, Ted Turner, uplasował się na trzecim miejscu z 2 milionami akrów ziemi ranczo, podczas gdy CEO Amazona, Jeff Bezos, zajmuje 25 miejsce z własnością 420 000 akrów, głównie w zachodnim Teksasie. Gates jest na 49 miejscu, ale rośnie. 

Redaktor magazynu, Eric O'Keefe, badał zakup 14500 akrów najlepszych gruntów rolnych w stanie Waszyngton i odkrył, że kupującym była mała firma z Luizjany, działająca w imieniu Cascade Investments, firmy inwestycyjnej, która zarządza większością ogromnej fortuny należące do Gatesów. 

Okazuje się, że posiadłości Gatesa obejmują rozległe połacie w Illinois, Iowa, Luizjanie, Kalifornii i kilkunastu innych stanach. Uwzględniając areał stanu Waszyngton i inne niedawne dodatki do swojego portfela.

O'Keefe obliczył, że Gates jest właścicielem co najmniej 242000 akrów amerykańskich pól uprawnych, największych gospodarstw w Luizjanie (69071 akrów), Arkansas (47927 akrów) i Arizonie (25750 akrów). 

Większość rzeczy, w które Gates się angażuje, została zawłaszczona przez jedną czy drugą teorię spiskową, i tym razem nie jest inaczej. Niektórzy twierdzą, że Gates kupuje ziemię, aby oddać się futurystycznym eksperymentom lub tworzeniu nowej żywności. Ale powód tego ruchu może być w rzeczywistości bardziej prozaiczny: jest to dobra inwestycja o niskiej zmienności, która nie jest ściśle powiązana z rynkiem akcji i może zostać wykorzystana jako zabezpieczenie przed inflacją. 

Gates spędził lata na dywersyfikacji swojej fortuny o wartości 129 miliardów dolarów poprzez Cascade Investments. Michael Larson (zarządcą aktywów) kieruje i nadzoruje dotację 50 miliardów dolarów Fundacji Billa i Melindy Gatesów. „Aranżacja jest prosta” - napisał „The Wall Street Journal” w profilu z 2014 roku. „Pan Larson zarabia pieniądze, a pan Gates je rozdaje”. 

Inwestorzy inwestują pieniądze w klasę aktywów, w której oczekuje się długoterminowych zysków ze wzrostu produktywności, ponieważ wzrost liczby ludności zwiększa popyt na żywność o większej i wyższej jakości. 

Sektor gruntów rolnych rozgrzewa się w następstwie takich wiadomości. Fundusz inwestycyjny na rynku nieruchomości rolniczych (REIT) Farmland Partners, który jest właścicielem 156 500 akrów w 16 stanach USA, odnotował ponad dwukrotnie swoją wartość handlową od listopada i jest notowany na rekordowo wysokim poziomie od czasu debiutu giełdowego w 2014 roku. Gladstone Land, kolejny REIT, który jest właścicielem 127 farm obejmujących 94 000 akrów, notuje rekord wszechczasów. Grunty rolne na obszarze stanu Waszyngton, gdzie Gates dokonał ostatniego zakupu, są cenne, a ich ceny wahają się od 10 000 do 15 000 USD za akr, czyli powyżej średniej stanowej wynoszącej około 2000 USD. 

Globalny wskaźnik Savills Global Farmland Index wskazuje na 11% składaną roczną stopę wzrostu od 2002 do 2019 roku. Fundusze rolne zebrały 5,7 miliarda dolarów w 2019 roku, zanim wpływy spadły do 2 miliardów dolarów w 2020 roku, według danych Preqin. 

Chociaż światowy rynek gruntów rolnych jest nadal bardzo rozdrobniony, inwestycje instytucji finansowych i osób zamożnych wzrosły od czasu kryzysu finansowego.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: