Blisko milion zł miesięcznie w dopłatach do czynszu mogą zyskać najemcy mieszkań od PFR Nieruchomości

Wyższe dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start” już niebawem staną się faktem. Wprowadza je ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, którą w ubiegłym tygodniu podpisał Prezydent RP. Dla najemców osiedli PFR Nieruchomości oznacza to podwyżki dopłat sięgające nawet kilkuset zł miesięcznie. Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Najemcy 16 osiedli wybudowanych przez spółkę PFR Nieruchomości są objęci programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”. Tym samym stanowią największą grupę beneficjantów tego wsparcia. Z dopłat korzysta niemal 70% najemców, co obecnie przekłada się na kwotę przekraczającą 600 tys. zł/mies.

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów może to być blisko milion zł miesięcznie.
Najważniejszą korzyścią dla najemców, którzy już pobierają dopłaty, jest możliwość wnioskowania o jednorazową waloryzację ich kwoty w przypadku, kiedy w ubiegłych latach czynsz najmu uległ podwyższeniu. Waloryzacja dopłat będzie kwotowo odpowiadała różnicy wartości czynszu obowiązującego w dniu wejścia w życie nowelizacji i wartości czynszu obowiązującego w dniu zawierania umowy najmu.

Przykładowo, rodzina wynajmująca mieszkanie w Gdyni, która pobierała dopłaty w wysokości 400 zł miesięcznie i w ciągu ostatnich lat jej czynsz najmu wzrósł o 330 zł, będzie mogła wnioskować o wyższe wsparcie, które pokryje podwyżkę i wyniesie 730 zł.

Najemcy, ubiegający się o wyższą dopłatę do czynszu, będą musieli do złożyć wniosek w urzędzie gminy. Przepisy nowelizacji nie przewidują ograniczenia czasowego na dopełnienie formalności. W przypadku waloryzacji jednorazowej, rekompensującej podwyższony czynsz wniosek powinien być jednak złożony bez zbędnej zwłoki. W przypadku  waloryzacji odnoszącej się do bieżącego okresu stosowania dopłat (tzw. inflacyjnej), wniosek jest składany przy okazji corocznej weryfikacji uprawnienia nabywcy do dopłat.
Najwięcej najemców uprawnionych do dopłat mieszka w Radomiu, Zamościu i Białej Podlaskiej. W tych lokalizacjach stanowią oni niemal 90% wszystkich mieszkańców osiedli. Średnia dopłata wynosi obecnie około 350 zł miesięcznie.

Wyższe dopłaty do czynszu to tylko część wsparcia, które trafia do najemców osiedli rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W połowie lutego br. Polski Fundusz Rozwoju podjął decyzję o zamrożeniu czynszu najmu do końca 2025 r. Oznacza to, że opłata za najem mieszkania pozostanie niezmienna przez ponad dwa lata, niezależnie od poziomu inflacji.

PFR Nieruchomości SA dostarcza na polski rynek mieszkania na wynajem, w tym na wynajem z dojściem do własności. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 mld zł w 40 lokalizacjach w całej Polsce. 

Źródło

Skomentuj artykuł: