Branża włókiennicza. Powstanie wielki ośrodek szkolący specjalistów

W Łodzi powstanie Branżowe Centrum Umiejętności kształcące specjalistów z branży włókienniczo-tekstylnej. Remont i wyposażenie ośrodka ma kosztować 13 mln zł, przy czym 11 mln zł pozyskano z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Za niemal 13 mln zł w łódzkim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) uruchomiony zostanie ogólnopolski ośrodek kształcący specjalistów z branży włókienniczo-tekstylnej.

W Branżowym Centrum Umiejętności (BCU) o profilu włókienniczym szkolić się będą uczniowie szkół średnich, studenci i pracownicy branży tekstylnej z całego kraju. Ośrodek powstanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które od ponad 100 lat kształci specjalistów dla przemysłu tkackiego, dziewiarskiego i przędzalniczego. Szkoła powstała z inicjatywy łódzkich fabrykantów, którzy potrzebowali wyspecjalizowanych fachowców.

Program nauczania będzie stworzony na miarę potrzeb nowoczesnego przemysłu tekstylnego, a BCU wykształci najbardziej poszukiwanych na rynku pracowników. Branża zmienia się bardzo szybko, a zapotrzebowanie na produkty rodzimych firm rośnie.

Długo czekaliśmy na to, żeby przemysł tekstylny został doceniony. Jego produkty występują w niemal każdej dziedzinie życia – od medycyny przez motoryzację i budownictwo, na lotnictwie kończąc. Takiego nowatorskiego podejścia tutaj nauczą się przyszli uczniowie" 

– podkreśliła dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Dominika Walicka.

Wartość całego projektu to niemal 13 mln zł. Miasto Łódź w partnerstwie z CKZiU oraz Stowarzyszeniem Włókienników Polskich otrzymało na niego 11 mln zł z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ponad 9 mln zł zostanie przeznaczonych na modernizację jednego z budynków CKZiU przy ul. Żeromskiego. W planach jest m.in. położenie nowego dachu, wymiana stolarki okiennej i uzupełnienie ubytków w elewacji. W budynku powstaną pracownie i laboratoria, wyposażone w nowoczesny sprzęt i maszyny, przy których uczyć się będą przyszli włókiennicy.

Będzie to szkoła przyszłości. W naszym województwie jest kilka tysięcy firm z branży włókienniczej. Przedsiębiorcy poszukują wykwalifikowanej kadry. Perspektywa unijna pokazuje, że w 2030 roku w Polsce będzie potrzeba około 30 tys. włókienników. Centrum wprowadzi na rynek pracy specjalistów" 

– dodał prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich Ireneusz Chabrowski.

Nowa placówka ma ściśle współpracować z przedsiębiorcami, szkołami zawodowymi i uczelniami, m.in. z Politechniką Łódzką oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz. Pierwsze kursy i szkolenia w Branżowym Centrum Umiejętności rozpoczną się we wrześniu 2024 roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: