Cel nowej „Tarczy” – przede wszystkim ograniczenie strat w polskiej gospodarce

fot. piviso / pixabay.com / CC creative commons

Rząd planuje zabezpieczyć strategiczne sektory gospodarki takie jak branża energetyczna, a ponadto ma zamiar przeznaczyć kolejne środki finansowe dla przedsiębiorców. W projekcie ustawy są również nowe zapisy dotyczące zwolnienia z obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

Ochrona rynku pracy

Zapisy tarczy antykryzysowej 3.0 umożliwiają dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) kwotą w wysokości do 900 mln zł. Ewentualne wsparcie ARP ma nastąpić ze środków Funduszu Reprywatyzacyjnego. Pieniądze mają m.in.. posłużyć ochronie polskich firm przed wyprzedażą. „Proponowane rozwiązania, w tym wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu dodatkowymi środkami finansowymi, będzie miało na celu przeciwdziałanie niebezpieczeństwu deindustrializacji, jaka miała miejsce w Polsce na początku lat 90. ubiegłego wieku” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy z 28 kwietnia br.

Ustawa przewiduje również, że środki uzyskane przez ARP mają być przeznaczone na udzielanie pomocy dla przedsiębiorców lub na realizację innych działań w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19. Ustawodawca chce w ten sposób chronić rynek pracy. Inwestowanie przez ARP przekazanych środków pośrednio powinno przyczynić się do utrzymania miejsc pracy, a w niektórych przypadkach do wzrostu zatrudnienia, w podmiotach, do których zostaną przekazane otrzymane przez ARP środki” – wynika z rządowej Oceny Skutków Regulacji tarczy antykryzysowej 3.0.

Energetyka pod parasolem

Jak wskazuje rządowa analiza przedstawiona w Sejmie ograniczenie lub zawieszenie działalności przez podmioty gospodarcze w związku z COVID-19 spowodowało duży spadek zapotrzebowania na energię elektryczną. A to z kolei grozi tym, że sprzedawcy energii elektrycznej nie będą w stanie utrzymać płynności finansowej. Dlatego nowe rozwiązania mają ograniczyć zakres wnoszenia przez członków Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych zabezpieczeń w formie pieniężnej i umożliwić im przedstawianie zabezpieczeń niepieniężnych. Do tej chwili spółki w ramach wnoszonych zabezpieczeń zamroziły w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych kilka miliardów złotych.

Więcej zwolnionych z ZUS

Rząd chce jeszcze  rozszerzyć krąg podmiotów zwolnionych z ZUS. Dzięki nowym zapisom w tarczy antykryzysowej przedsiębiorca, który opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne, będzie zwolniony z obowiązku zapłaty składek ZUS jeśli prowadził działalność przed 1 kwietnia 2020 r. .Są jednak pewne warunki.

Po pierwsze, przychód z prowadzonej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., i po drugie, dochód z prowadzonej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł.

Te zapisy w proponowanej ustawie udowadniają, że rząd widzi różnicę pomiędzy przychodem a dochodem osiąganym przez przedsiębiorców. Krótko mówiąc, ze zwolnienia z ZUS będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy mają wysokie przychody, ale za to niskie dochody. Bo tak naprawdę, to dochód świadczy o tym, jaka jest realna sytuacja finansowa firmy i wypracowany zysk.

Jednak zwolnienie z opłacania ZUS dla tej grupy przedsiębiorców ma dotyczyć tylko miesiąca kwiecień i maj 2020 r.

Źródło