Ceny taksówek w światowych stolicach: ile kosztuje przejazd z lotniska do centrum miasta?

Turyści lądujący na japońskim lotnisku Narita zapłacą ponad 850 zł za kurs do centrum Tokio. Na najtańsze taksówki można liczyć w afrykańskich i środkowoazjatyckich stolicach. Warszawa uplasowała się 30. miejscu zestawienia stolic z najdroższymi taksówkami, obok Dohy, Bukaresztu, Tbilisi i Baku.

Podczas planowania wyjazdu niemal co piąty ankietowany Polak (18%) najbardziej stresuje się organizacją transferu z lotniska. Z pewnością jednym z pojawiających się wtedy pytań jest to, ile trzeba będzie zapłacić za najwygodniejszą z opcji. Eksperci KAYAK.pl przeanalizowali ceny przejazdu taksówką z lotniska do centrum 140 najpopularniejszych stolic świata oraz sprawdzili koszty dla największych portów lotniczych w Polsce i zdradzają, gdzie lepiej baczyć na portfel.

Taksówka droższa niż samolot?

Jak pokazuje najnowsze zestawienie KAYAK.pl, taksówka na lotnisko może słono kosztować, dlatego warto pamiętać o tym punkcie, planując wakacyjny budżet. Za trasę z japońskiego portu lotniczego Narita do oddalonego o ponad 70 kilometrów centrum Tokio podróżni zapłacą najwięcej – aż 853 zł! Na kolejnej pozycji zestawienia uplasowały się skandynawskie stolice Norwegii i Islandii, gdzie przejazd do centrum będzie kosztował średnio 427 zł. Nieco mniej, bo 384 zł, zapłacą osoby wsiadające w taksówkę na lotniskach w Waszyngtonie, Monako czy Londynie. Mimo że loty do stolicy Szwecji można znaleźć za nawet kilkadziesiąt złotych, sama taryfa z portu Arlanda do centrum miasta kosztuje już 256 zł. Ranking najdroższych stolic zamykają Berno, Paryż oraz Seul.

Wśród najtańszych miast pod względem kosztów przejazdu taksówką znalazły się przede wszystkim egzotyczne stolice Azji i Afryki, jak choćby Victoria na Seszelach, Tegucigalpa w Kongo czy główne ośrodki Gambii, Gwinei Bissau i Nepalu. Kilkanaście złotych turyści zapłacą także w kilku częściej odwiedzanych miastach jak Kiszyniów w Mołdawii czy tunezyjski Tunis.

Zestawienie światowych stolic oferujących średnio najdroższe transfery taksówkowe z lotniska do centrum miasta

Tokio (Narita) - 853 zł za 71,5 km

Oslo - 427 zł za 50 km

Reykjavik (Keflavik) - 427 zł za 49 km

Waszyngton (Dullas) - 384 zł za 43 km

Monako (Nice Côte d’Azur) - 384 zł za 30 km

Londyn (Heathrow) - 384 zł za 27 km

Sztokholm (Arlanda) - 256 zł za 40 km

Berno - 256 zł za 12 km

Paryż (Charles de Gaulle) - 235 zł za 30 km

Seul (Incheon) - 213 zł za 60 km

Dystans ma znaczenie…

Eksperci wyszukiwarki sprawdzili również, jakie stawki obowiązują na największych lotniskach w Polsce. Jak podaje oficjalna strona warszawskiego portu lotniczego, za przejazd taksówką do centrum podróżni zapłacą około 40 zł. Tym samym Warszawa uplasowała się na 30. miejscu w rankingu KAYAK.pl i dzieli je ex aequo ze stolicami m.in. Kataru, Gwatemali, Mozambiku, Litwy i Rumunii. Co ciekawe, to właśnie w stolicy turyści mogą liczyć na najbardziej przystępne ceny taksówek w Polsce – najprawdopodobniej jest to spowodowane niewielką odległością, jaka dzieli lotnisko Chopina i centrum. Koszt taksówki z małopolskiego portu Balice do oddalonego o 15 km centrum Krakowa to wydatek rzędu 89 zł, a z pomorskiego Rębiechowa do Gdańska (14 km) – 60 złotych. Najwięcej zapłacą osoby podróżujące z/do katowickiego lotniska, które położone jest 27 km od miasta – muszą się oni liczyć z wydatkiem rzędu nawet 160 zł.

Zestawienie pięciu największych portów lotniczych w Polsce oraz średnie ceny przejazdu taksówką z lotniska do centrum miasta

Warszawa Lotnisko im. Fryderyka Chopina - 40 zł za 9 km

Kraków Balice - 89 zł za 15 km

Wrocław - 55 zł za 13 km

Gdańsk (Rębiechowo) - 60 zł za 14 km

Katowice (Pyrzowice) - 160 zł za 27 km

Źródło

Skomentuj artykuł: