Chiny biją kolejne rekordy. Zwiększa się eksport i import

Chiny właśnie odnotowały największy kwartalny wzrost od prawie trzech dekad. Według statystyk rządowych opublikowanych w piątek, druga co do wielkości gospodarka świata odnotowała wzrost o 18,3% w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. 

To najlepszy kwartalny wzrost od 1992 r., Kiedy Chiny zaczęły publikować takie dane. Wzrost wynika głównie z efektu niskiej bazy, ponieważ Chiny zamknęły duże obszary swojej gospodarki na początku 2020 r., aby powstrzymać wybuch koronawirusa. 

Według rządu, w ujęciu kwartalnym chińska gospodarka odnotowała wzrost tylko o 0,6% w okresie od stycznia do marca. W czwartym kwartale 2020 roku gospodarka wzrosła o 6,5%. Jednak dane dotyczące wzrostu wskazują, że ożywienie gospodarcze w Chinach nadal nabiera tempa. Druga co do wielkości gospodarka świata radzi sobie bardzo dobrze w porównaniu z resztą świata. 

Chiny były jedyną dużą gospodarką, która odnotowała wzrost w 2020 r., powiększając się o 2,3%, ponieważ wiele krajów zmagało się z powstrzymywaniem pandemii koronawirusa. 

Chińskie władze określiły zeszłoroczne wyniki jako „lepsze, niż się spodziewano”. Na początku tego tygodnia statystyki pokazały, że import tego kraju wzrósł w zeszłym miesiącu o ponad 38% w dolarach amerykańskich w porównaniu z rokiem wcześniej, co jest oznaką rosnącego popytu w Chinach. Natomiast eksport wzrósł o blisko 31%. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N