Chiny wprowadzają całkowity zakaz kryptowalut

Ludowy Bank Chin (PBoC) ogłosił, że wszystkie działania finansowe związane z kryptowalutami są nielegalne, w tym: transakcje, świadczenie usług cenowych i uruchamianie nowych tokenów.

Decyzja ta ma miejsce w czasie przygotowań do spodziewanego spowolnienia gospodarczego, obawami o bankructwo giganta nieruchomości Evergrande oraz niepewności ludzi, którzy chcą wyprowadzić swoje pieniądze z Chin.

Zgodnie z zawiadomieniem opublikowanym na stronie internetowej banku centralnego, kupowanie kryptowalut z zagranicy przez mieszkańców Chin będzie nielegalne, tak samo jak angażowanie się w marketing lub wsparcie techniczne związane z kryptowalutami.

Autentyczność informacji została potwierdzona przez biuro Sky News w Pekinie.

Reporterzy Sky News odwiedzili na początku tego roku tajną farmę wydobywczą bitcoinów w Chinach, co rzuciło światło na proces wydobycia tej krytptowaluty w jej dotychczasowym światowym centrum. Według naukowców z University of Cambridge, wydobywane tam bitcointy stanowią 65% globalnej sumy tej kryptowaluty.

W czasie wizyty reporterów wydobywanie bitcoinów nie było nielegalne.

Chińscy „górnicy” próbują szybko zarobić pieniądze, zanim coś się stanie

wyjaśniał wówczas jeden z ekspertów.

Wydaje się orzeczenie chińskiego banku oznacza ostateczną kryminalizację wydobycia kryptowaluty.

Jest to następstwo kolejnego zakazu ogłoszonego w maju w Chinach dla instytucji finansowych i firm płatniczych świadczących usługi związane z kryptowalutami – powodując spadek wartości Bitcoina o ponad 20%.

Kolejny spadek kryptowaluty miał miejsce w czerwcu i został wywołany przez chiński bank centralny wzywający największe banki i firmy płatnicze w kraju do ostrzejszego rozprawienia się z handlem kryptowalutami.

Według banku centralnego kryptowaluty „zakłócają porządek gospodarczy i finansowy, pomnażają nielegalne i przestępcze działania, takie jak hazard, nielegalne zbieranie funduszy, oszustwa, piramidy finansowe i pranie pieniędzy [oraz] poważnie zagrażają bezpieczeństwu własności”.

W oficjalnej informacji dodano, że bank centralny ustanowił mechanizm koordynacji w celu radzenia sobie z ryzykiem stwarzanym przez kryptowaluty wraz z głównymi chińskimi organami bezpieczeństwa i regulacyjnymi oraz wspomniano o śledzeniu transakcji i działalności wydobywczej.

Źródło

Skomentuj artykuł: