Chiny wydobyły w zeszłym roku więcej węgla niż kiedykolwiek przedtem. Powodem są trudności z zaspokojeniem popytu na energię elektryczną przez tamtejsze elektrownie. Decyzje i działania chińskich władz poddają w wątpliwość światowe plany ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Powszechnie oczekuje się, że Chiny będą potrzebowały jeszcze więcej paliwa kopalnego, aby zaspokoić potrzeby związane z obecnym ożywieniem gospodarczym.
Według danych opublikowanych przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne na początku tego tygodnia, wydobycie węgla osiągnęło w zeszłym roku rekordowe 4,07 miliarda ton, co stanowi wzrost o 4,7% w stosunku do 2020 roku.
W ubiegłym roku wzrósł również import węgla, który osiągnął najwyższy poziom od 2013 roku. Chiny są już największym na świecie producentem i konsumentem węgla a zaledwie rok temu kraj ten reklamował zdecydowane środki mające na celu poważne ograniczenie emisji CO2.
We wrześniu 2020 r. prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował, że kraj stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 r., a jego rząd w pierwszej połowie 2021 r. podjął drastyczne kroki w celu urzeczywistnienia tego – w tym zamknięcie setek kopalń węgla. Ambicje te – które, jak już wcześniej podejrzewali analitycy, były trudne do zrealizowania, zwłaszcza po ożywieniu chińskiej gospodarki – zostały podważone przez kryzys energetyczny w zeszłym roku.
W kraju odnotowano powszechne niedobory energii, w tym przerwy w dostawach energii w gospodarstwach domowych. Również fabryki zostały zmuszone do ograniczenia produkcji, powodując zakłócenia w łańcuchach dostaw.
Aby złagodzić kryzys, jesienią ubiegłego roku Chiny nakazały kopalniom zwiększenie wydobycia węgla. Do grudnia produkcja podskoczyła o ponad 7% w porównaniu z rokiem poprzednim do najwyższego w historii poziomu.
Xi nieco złagodził ton w sprawie emisji dwutlenku węgla, sugerując, że chińscy przywódcy rozumieją wyzwania związane z ich celami.
Szczyt emisyjny i neutralność emisyjna nie mogą zostać zrealizowane z dnia na dzień
Tymczasem ceny węgla energetycznego w Chinach w ostatnich dniach wzrosły.
Chiny spodziewają się, że zużycie energii „będzie kontynuować szybki wzrost w 2022 roku”, powiedział Li Yunqing, urzędnik Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform.
Konsumpcja w 2021 r. była również wysoka, wzrastając o 10,3% od 2020 r.. Analitycy z Guotai Junan Securities, dużego chińskiego banku inwestycyjnego, przypisują styczniowe odbicie cen węgla po części niedawnemu zakazowi eksportu węgla z Indonezji.
Chiny importowały więcej węgla z Azji Południowo-Wschodniej, aby nadążyć za popytem krajowym, zwłaszcza po rzekomym ograniczeniu importu z Australii pod koniec 2020 roku. Analitycy Guotai Junan spodziewają się, że popyt na węgiel pozostanie w tym roku wysoki, ponieważ Chiny muszą ustabilizować wzrost gospodarczy, a energetyka węglowa ma kluczowe znaczenie dla tego planu.
Chińskie władze jasno stwierdziły, że zapewnienie stabilności jest najwyższym priorytetem w 2022 r. i zobowiązały się do podjęcia aktywnych środków na rzecz wspierania wzrostu.
Na początku tego tygodnia Chiny poinformowały, że ich PKB w 2021 r. wzrósł o 8,1% , przewyższając prognozy. Jednak wzrost spowolnił do połowy tego tempa w ostatnim kwartale i według niektórych ekonomistów może nie przyspieszyć w tym roku.
Przywódcy Partii Komunistycznej zapewnili w zeszłym miesiącu, że priorytetem w 2022 r. będą inwestycje w infrastrukturę, aby pobudzić wzrost gospodarczy, ponieważ takie projekty mogą stworzyć więcej miejsc pracy. Ale są one w dużym stopniu uzależnione od paliw kopalnych.