Coraz więcej osób z obcym paszportem zakłada własną działalność gospodarczą w województwie opolskim. Jak informuje Sebastian Szczurek z ZUS w Opolu, na terenie regionu własne firmy prowadzi 347 obcokrajowców.
Według ostatnich danych opolskiego ZUS, m.in. ze względu na sytuację epidemiczną, nieznacznie zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w regionie. Jesienią ubiegłego roku w systemie opolskiego ZUS znajdowało się ponad 20 tysięcy obcokrajowców. Obecnie liczba ta zmniejszyła się do 15,6 tysiąca.
"W porównaniu do jesieni liczba obcokrajowców, za których opolscy pracodawcy deklarowali opłacanie składek w ZUS, spadła. Widać to wyraźnie po obywatelach Ukrainy, którzy stanowili zdecydowaną większość zagranicznych pracowników. Obecnie w naszym regionie składki są opłacane za niecałe 13,4 tysięcy pracujących obywateli tego kraju. Przyjmując, że najlepszym okresem pod tym względem była wczesna jesień 2019 roku, gdy liczba ubezpieczonych Ukraińców sięgała niemal 17,9 tysięcy, spadek jest odczuwalny" - powiedział Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Spadek liczby ubezpieczonych odnotowano także wśród Mołdawian (z 469 na 401), Białorusinów (z 371 do 340) czy Gruzinów (z 269 do 237). Wzrosła za to liczba Filipińczyków (z 55 jesienią 2019 do 80 obecnie) i Uzbeków (z 36 do 44).
Opolski ZUS odnotował większe zainteresowanie ze strony obcokrajowców w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
"Porównując jesień 2019 roku do aktualnych danych można stwierdzić, że cudzoziemcy coraz chętniej rejestrują pozarolniczą działalność gospodarczą. Wówczas taką inicjatywę podjęło w regionie 313 osób, a teraz mamy ich 347. Najliczniejszą reprezentację w tym gronie mają obywatele Ukrainy, którzy w sile 139 osób zgłosili opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne" - powiedział rzecznik ZUS w Opolu.
Według danych ZUS do tej pory 58 proc. cudzoziemców było aktywnych zawodowo w ramach umowy o pracę. Pozostali pracowali na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy świadczyli pracę, były usługi ochrony mienia, utrzymania czystości (23 proc.), przemysł i przetwórstwo (15 proc.), oraz budownictwo (12 proc.).