Według nowego raportu na temat kosztów utrzymania, trzy najdroższe miasta świata to: Hongkong, Zurych i Paryż. Coroczne badanie Economist Intelligence Unit wykazało, że większość chińskich miast odnotowała wzrosty, ponieważ napięcia w stosunkach z USA podniosły ceny. Z kolei ceny w Singapurze spadły z powodu exodusu zagranicznych pracowników spowodowanego pandemią Covid-19.
Miasta azjatyckie tradycyjnie dominowały w rankingach w ostatnich latach, ale pandemia zmieniła rankingi w tej edycji
Bangkok również spadł o dwadzieścia pozycji i obecnie zajmuje 46. miejsce w rankingu najdroższych miast.
Raport EIU jest skierowany głównie do emigrantów. Dane wykorzystywane są także przez międzynarodowe koncerny. Pomagają im obliczyć koszty podróży służbowych oraz utrzymania.
Większość chińskich miast awansowała w rankingach głównie z powodu wojny technologicznej między USA a Chinami, która przetestowała odporność łańcuchów dostaw oraz skutkowała wzrostem cen konsumenckich.
Generalnie miasta w obu Amerykach, Afryce i Europie Wschodniej stały się tańsze od zeszłego roku, podczas gdy miasta Europy Zachodniej stały się droższe.
Europa Zachodnia zajęła cztery z dziesięciu najdroższych miast w indeksie, a na pierwszym miejscu znalazły się Zurych i Paryż. Genewa i Kopenhaga zajęły odpowiednio siódme i dziewiąte miejsce.
Odzwierciedla to częściowo względną siłę europejskich walut w indeksie porównującym każde miasto z kosztami utrzymania w Nowym Jorku.
Największy wzrost cen odnotowano w stolicy Iranu, Teheranie, która przesunęła się o 27 pozycji w rankingu z powodu sankcji USA, które wpłynęły na podaż towarów.
Światowy wskaźnik kosztów utrzymania EIU porównał ceny 138 towarów i usług w około 130 dużych miastach we wrześniu.
Ogólnie ceny były dość stabilne, ale w raporcie stwierdzono, że ceny podstawowych towarów były bardziej odporne niż ceny pozostałych.
Wyzwania logistyczne wpłynęły również na ceny, ponieważ w niektórych kategoriach brakowało towarów, takich jak papier toaletowy i makaron.
Spośród dziesięciu kategorii objętych raportem, tytoń i rekreacja odnotowały największy wzrost cen, podczas gdy ceny odzieży spadły najbardziej.
Jeśli chodzi o towary konsumpcyjne, nastąpił gwałtowny wzrost cen komputerów, podczas gdy ceny odzieży spadły