Czas pandemii: najbogatsi stali się jeszcze bogatsi 

W ciągu ostatnich dwóch lat najbogatsi mieszkańcy świata bogacili się znacznie szybciej niż wszyscy inni. Według corocznego raportu Oxfam w czasie pandemii szacowany na 1% światowej populacji odsetek najbogatszych zgromadził prawie dwa razy więcej bogactwa niż reszta świata.

Fortuna miliarderów wzrosła w tym czasie o 26 bilionów dolarów, podczas gdy dolne 99% odnotowało wzrost wartości netto tylko o 16 bilionów dolarów.
Akumulacja bogactwa superbogatych przyspieszyła podczas pandemii. Patrząc na ostatnią dekadę, zarobili zaledwie połowę całego nowego bogactwa, w porównaniu do dwóch trzecich w ciągu ostatnich kilku lat.
Tymczasem wielu z tych, którzy mają mniej szczęścia, walczy o przetrwanie. Około 1,7 miliarda pracowników żyje w krajach, w których inflacja pożera płace. Redukcja ubóstwa prawdopodobnie utknęła w martwym punkcie w zeszłym roku po tym, jak liczba ubogich na świecie w 2020 r. gwałtownie wzrosła. 
Ocenia się, że chociaż ich bogactwo nieco spadło w ciągu ostatniego roku, globalni miliarderzy są nadal znacznie bogatsi niż na początku pandemii. Według Oxfam ich wartość netto wynosi 11,9 biliona dolarów,. Chociaż jest to spadek o prawie 2 biliony dolarów od końca 2021 r., nadal jest znacznie powyżej 8,6 biliona dolarów, które miliarderzy mieli w marcu 2020 r.
- Bogaci korzystają z trzech trendów - powiedział Nabil Ahmed, dyrektor ds. Sprawiedliwości gospodarczej w Oxfam America. - Na początku pandemii światowe rządy, zwłaszcza bogatsze kraje, wpompowały biliony dolarów w swoje gospodarki, aby zapobiec upadkowi. To spowodowało, że akcje i inne aktywa wzrosły.
Wiele korporacji również dobrze sobie radziło w ostatnich latach. Około 95 firm spożywczych i energetycznych podwoiło swoje zyski w 2022 r., poinformował Oxfam, ponieważ inflacja spowodowała gwałtowny wzrost cen. Znaczna część tych pieniędzy została wypłacona akcjonariuszom. Ponadto długoterminowe tendencje do ograniczania praw pracowniczych i większej koncentracji rynku pogłębiły nierówności.
Według danych Banku Światowego cytowanymi przez Oxfam globalne ubóstwo znacznie wzrosło na początku pandemii. Chociaż od tego czasu poczyniono pewne postępy w ograniczaniu ubóstwa, oczekuje się, że utknie ono w martwym punkcie w 2022 r., częściowo z powodu wojny na Ukrainie, która zaostrzyła wysokie ceny żywności i energii. 
Po raz pierwszy od 25 lat ekstremalne bogactwo i skrajne ubóstwo wzrosły jednocześnie, stwierdził Oxfam. Aby przeciwdziałać tym rosnącym nierównościom, Oxfam wezwał rządy do podniesienia podatków dla najbogatszych mieszkańców. Organizacja proponuje wprowadzenie jednorazowego podatku majątkowego i podatków nadzwyczajnych, aby położyć kres czerpaniu zysków z globalnych kryzysów.
- Stoimy w obliczu ekstremalnego kryzysu koncentracji bogactwa - powiedział Ahmed. - Myślę, że przede wszystkim ważne jest, aby uznać, że nie jest to nieuniknione. Strategicznym warunkiem wstępnym ograniczenia skrajnych nierówności jest opodatkowanie najbogatszych - dodał.
Tymczasem około 11 krajów obniżyło podatki dla bogatych podczas pandemii. A wysiłki na rzecz podniesienia podatków dla bogatych spełzły w 2021 r. na niczym w Kongresie USA, mimo że Demokraci kontrolowali obie izby i Biały Dom.

Źródło

Skomentuj artykuł: