Czy można się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją?

W obecnych czasach coraz częściej zadajemy sobie pytanie o wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii. Odwiedźcie wystawę „Przyszłość jest dziś” w Centrum Nauki Kopernik i przekonajcie się sami, czy musimy się bać sztucznej inteligencji.

Czy czatboty zastąpią człowieka? Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Czy możemy wierzyć maszynom? Kto jest twórcą we współczesnym świecie? To tylko wybrane tematy pierwszego modułu wystawy „Przyszłość jest dziś” – „Cyfrowy mózg?”, którą możecie zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK). Na zainteresowanych czekają też scenariusze lekcji i filmy edukacyjne, które pomogą jeszcze lepiej zrozumieć wpływ sztucznej inteligencji na nasze codzienne (i przyszłe) życie. Centrum zaprasza!

Przyszłość jest dziś, czyli kiedy?
Program „Przyszłość jest dziś” realizują wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji, NASK – Państwowy Instytut Badawczy i CNK w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”. Obejmuje on wystawę i program edukacyjny, w ramach którego przygotowane zostały materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Wszystkie te działania zachęcają nauczycieli i młodzież do zadawania pytań o naszą wspólną przyszłość, nowe technologie, ekologię i rolę człowieka we współczesnym świecie.

„Cyfrowy mózg?”
Wystawa „Przyszłość jest dziś” będzie składać się z trzech modułów. Obecnie zwiedzający mogą obejrzeć pierwsze dwa: „Cyfrowy mózg?” – dotyczący sztucznej inteligencji i „Misja: Ziemia” – poświęcony życiu na naszej planecie. W październiku swoją premierę będzie miał trzeci moduł: „Człowiek 2.0”, którego tematem będzie m.in. medycyna przyszłości.

Moduł „Cyfrowy mózg?” polecany jest wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy z zainteresowaniem przyglądają się najnowszym rozwiązaniom bazującym na sztucznej inteligencji. Chat GPT znający odpowiedź na wszystkie(?) pytania, nagrania spreparowanych głosów, deepfake – warto poznać stojące za nimi mechanizmy i na własnej skórze przekonać się, czy mamy się czego obawiać.

Eksponaty zebrane na wystawie podzielone są na cztery kategorie: podstawy AI (m.in. model sieci neuronowej), relacje (m.in. robotyczne niemowlę), twórczość (m.in. kubistyczne lustro) i zaufanie (m.in. zaufaniobot).

Skomentuj artykuł: