Dobra wiadomość dla innowatorów. Będą uproszczenia w kredycie technologicznym

fot. www_slon_pics / pixabay.com / CC creative commons

Poszerza się katalog inicjatyw na rzecz przedsiębiorców, odczuwających skutki rozszerzającej się pandemii. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało, by w specustawie związanej z przeciwdziałaniem skutkom koronawirusa znalazły się także uproszczenia dotyczące kredytu na innowacje technologiczne. 
 
- Najważniejsze zmiany, z których skorzystają firmy, to m.in. zniesienie ograniczenia kwoty premii technologicznej (teraz będzie to nawet więcej niż 6 milionów złotych) czy rozszerzenie i uszczegółowienie katalogu wydatków kwalifikowanych projektu (obok kosztów zakupu, montażu i uruchomienia nowych albo używanych środków trwałych, będzie możliwość refundacji kosztów ich transportu) – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. 
 
Poza tym resort zaproponował zniesienie wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju oraz możliwość przeznaczenia kredytu technologicznego na pokrycie wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu, co do tej pory nie było możliwe .
 
Zmiany mają zostać włączone do pakietu antykryzysowego, nad którym pracuje rząd. Resort funduszy i polityki regionalnej zakłada, że dzięki ułatwieniom wielu przedsiębiorstwom, odczuwającym ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa, łatwiej będzie podejmować decyzje inwestycyjne, utrzymać produkcję i miejsca pracy.

Kredyt na innowacje technologiczne jest rozwiązaniem współfinansowanym z funduszy unijnych w Programie Inteligentny Rozwój. Za wdrażanie premii technologicznej odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, który pełnił  aktywną rolę w konsultowaniu zmian w programie kredytu na innowacje technologiczne. 

- Jako państwowy bank rozwoju mamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu programów unijnych. Naszą rolą jest inicjowanie rozwiązań systemowych, czyli takich, które służą przedsiębiorcom i jednocześnie oddziałują na sektor finansowy. W obecnej sytuacji gospodarczej, związanej z dużą niepewnością wielu firm, takie działania są szczególnie ważne – podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ministerstwo Funduszy i polityki regionalnej podjęło już decyzję o wydłużeniu naboru w trwającym konkursie o premię technologiczną. Zainteresowani mogą składać dokumenty do BGK do 24 czerwca. Wnioskodawcy będą mieli też więcej czasu na podpisanie umowy kredytowej (wydłużenie terminu z 30 do 60 dni od uzyskania promesy kredytu) oraz na dostarczenie dokumentów środowiskowych i pozwolenia na budowę (z 10 do 12 miesięcy od uzyskania promesy). Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo wnioskodawców i ekspertów oceniających wnioski, ich spotkania (tzw. panele eksperckie) będą mogły się odbywać za pośrednictwem telekonferencji.

Źródło: MFiPR
BGK
 

Źródło