Dochody z subwencji i PIT do końca kwietnia br. podobne do ubiegłorocznych

Dochody samorządów z PIT i subwencji ogólnej po czterech miesiącach 2020 r. są zbliżone do analogicznego okresu 2019 r. - informuje dziś na Twitterze Ministerstwo Finansów. W ubiegłym roku wyniosły 43 mld 388 mln zł, w tym - 43 mld 445 mln zł.

Łącznie dochody JST z tytułu PIT i subwencji ogólnej po 4 miesiącach 2020 r. kształtują się na zbliżonym poziomie do analogicznego okresu 2019 r.

napisał resort finansów na Twitterze.

Dodano, że od stycznia do kwietnia tego roku wyniosły one 43 mld 388 mln zł, w tym samym okresie tego roku - 43 mld 445 mln zł.

Zwiększenie subwencji ogólnej dla samorządów oraz zawieszenie do 2023 r. pobierania tzw. janosikowego, czyli opłaty, którą samorządy o wyższych dochodach odprowadzają na rzecz biedniejszych - to niektóre propozycje KO, które znalazły się w przedstawionym na początku tygodnia projekcie uzupełnienia "tarczy antykryzysowej" przygotowanym przez KO.

W ramach "tarczy antykryzysowej" w życie weszły już dwie ustawy, które przewidują szereg rozwiązań pomocowych dla firm i pracowników. W zeszły czwartek Sejm uchwalił tzw. tarczę 3.0, czyli rządową nowelizację niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nad ustawą pracuje obecnie Senat.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej: Janusz Cichoń, Joanna Frydrych i Mirosława Nykiel poinformowali we wtorek o złożeniu w Sejmie projektu ustawy, która miałaby uzupełnić to, czego - według nich brakuje w obecnej "tarczy".

Mamy co prawda za sobą już trzy +tarcze+ przyjęte przez Sejm, ale ta tarcza ciągle jest jak sito, nie brakuje w niej dziur

ocenił Cichoń, dodając, że sygnały w tej sprawie KO otrzymuje m.in. od przedsiębiorców i samorządowców.
Źródło

Skomentuj artykuł: