Ostatnie trzy miesiące były dla wielu Amerykanów bolesne finansowo, ale nie dla miliarderów – pisze portal CNN Business. Według raportu opublikowanego w czwartek przez Institute for Policy Studies, amerykańscy miliarderzy wzbogacili się w tym czasie o 565 miliardów dolarów.
Według sporządzonego raportu, całkowite bogactwo miliarderów wynosi obecnie 3,5 bln USD, co stanowi wzrost o 19% w stosunku do najniższego poziomu z początków pandemii. Sam Jeff Bezos, szef Amazon (AMZN), jest obecnie „wart” 36,2 miliarda dolarów więcej niż był 18 marca.
Jak przypomina CNN od tego dnia prawie 43 miliony Amerykanów złożyło wnioski o wstępne zasiłki dla bezrobotnych. Pracownicy o niższych dochodach, szczególnie w sektorze podróży i usług, zostali szczególnie dotknięci kryzysem.
Liczby te stanowią dowód na głęboki podział w społeczeństwie amerykańskim, co zdaniem portalu CNN może podsycać obecne niepokoje w Stanach Zjednoczonych. Eksperci twierdzą, że nierówności majątkowe mogą się jeszcze pogłębić.
Przyspieszenie zamożności najbogatszych Amerykanów napędzane jest przez niezwykłe ożywienie na giełdzie, która gwałtownie wzrosła w dużej mierze z powodu bezprecedensowego działania Rezerwy Federalnej.
- Start rynku giełdowego - i oddzielenie go od realnej gospodarki - pogłębia nierówności - twierdzi Kristina Hooper, główny strateg ds. Rynku globalnego w Invesco.
Pomimo zamieszek na ulicach wielu amerykańskich miast i rekordowej liczby 43 milionów Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych, Nasdaq jest na granicy kolejnych rekordów - zadziwiający wyczyn, który podkreśla, jak szybko Wall Street odbiło się od dna.
Zdaniem CNN nadzwyczajna reakcja Rezerwy Federalnej, w tym obniżenie stóp procentowych do zera i obiecanie zakupu nieograniczonej liczby obligacji, została pomyślane w celu zwiększenia atrakcyjności ryzykownych aktywów, takich jak akcje. Inwestorzy byli zasadniczo zmuszeni do gry na akcjach – skorzystał z tego zwłaszcza Big Tech.
Duże firmy technologiczne nie tylko przetrwają podczas pandemii - wiele z nich kwitnie. Kryzys sprawił, że na przykład Amazon jest jeszcze bardziej niezbędny niż był wcześniej. Akcje Amazona wzrosły o 47% w porównaniu do minimów z połowy marca.
Również szybko do rekordowego poziomu powrócił Facebook (FB). Jak wynika z raportu IPS, „wartość” netto Marka Zuckerberga, współzałożyciela i dyrektora generalnego firmy, wzrosła od 30 marca o 30,1 miliarda USD.
Raport oszacował bogactwo miliarderów na podstawie danych dostarczonych przez globalną listę miliarderów Forbesa. 18 marca jest używany jako data początkowa, ponieważ jest to data związana z ankietą Global Billionaire Global 2020. Z grubsza pokrywa się to również z momentem, gdy poszczególne stany i rząd federalny zaczęły nakładać ograniczenia zdrowotne.
Inni gracze mocy technologicznej zgromadzili także więcej bogactwa w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jak wynika z raportu, „wartość” netto szefa Tesli, Elona Muska, założycieli Google, Sergeya Brina i Larry'ego Page oraz byłego dyrektora generalnego Microsoft (MSFT), Steve'a Ballmera, wzrosła od 13 marca o około 13 miliardów dolarów od osoby.
Tymczasem zdaniem ekonomistów Stany Zjednoczone straciły w maju kolejne 8 milionów miejsc pracy, podnosząc liczbę „ofiar” gospodarczych pandemii do 28,5 miliona (trzy razy więcej niż liczba miejsc pracy utraconych podczas Wielkiej Recesji). Oczekuje się, że stopa bezrobocia wzrośnie do prawie 20%, czyli więcej niż od czasów Wielkiego Kryzysu.
Zdaniem niektórych analityków gospodarczych to właśnie te liczby pomagają w dużej części wyjaśnić niepokoje, które obecnie nawiedziły Stany Zjednoczone.