Elektronizacja wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej?

fot. StartupStockPhotos / pixabay.com / Pixabay License

Elektronizację wniosków o przyznanie poszczególnych form wsparcia z tarczy antykryzysowej i zawieszenie przepisów dotyczących dematerializacji akcji wobec spółek w upadłości - to rozwiązania m.in. przewidziane w projekcie ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową. Zajmuje się nim dzisiaj Sejm.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowe rozwiązania mają pomóc firmom w zachowaniu miejsc pracy i będą funkcjonować w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Według Ministerstwa Rozwoju, które przygotowało rozwiązania, projekt zakłada m.in. elektronizację wniosków o przyznanie poszczególnych form wsparcia z tarczy antykryzysowej.

Inne projektowane rozwiązania to ograniczenie obciążeń regulacyjnych, przedłużenie ważności niektórych uprawnień oraz przesunięcie terminów wykonywania niektórych obowiązków.

Wśród propozycji są też np. rozwiązania zachęcające przedsiębiorców do inwestycji w postaci zmiany przepisów umożliwiających skorzystanie z pomocy publicznej. A także rozszerzenie zakresu przeznaczenia środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - m.in. uregulowanie, że podmioty, które poniosły wydatki w związku z realizacją zadań związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, choroby COVID-19 będą mogły otrzymać zwrot wydatków z tego Funduszu.

Twórcy projektu wskazują też na usprawnienie wdrożenia PPK, czy rozszerzenie możliwości zdalnego przeprowadzania niektórych czynności postępowania karnego (w zakresie m.in. przesłuchania świadków, udziału podejrzanego w posiedzeniu w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania, zdalnego uczestnictwa w rozprawie).

Przewiduje się też dodanie do Kodeksu wykroczeń nowego wykroczenia polegającego na włączeniu się w transmisję danych prowadzoną przy użyciu systemu teleinformatycznego w celu utrudnienia lub udaremnienia użytkownikowi tego systemu przekazywania informacji.

Inne proponowane rozwiązanie to zawieszenie przepisów dotyczących dematerializacji akcji wobec spółek w upadłości. 

Źródło