Elon Musk organizuje inwestorów na zakup Twittera. Potencjalna lista udziałowców

Miliarder Elon Musk pozyskał 19 nowych inwestorów, którzy pomogą mu w zakupie Twittera za 44 miliardy USD. Zobowiązania w wysokości 7,1 miliarda USD pozwolą mu zmniejszyć własne ryzyko związane z transakcją, która została zatwierdzona przez zarząd Twittera, ale nie została jeszcze sfinalizowana.

Współzałożyciel Oracle i przyjaciel Muska, Larry Ellison, jest największym pojedynczym ofiarodawcą z 1 miliardem dolarów. Inni inwestorzy to renomowana firma venture z Doliny Krzemowej Sequoia Capital i giełda kryptowalut Binance.

Nowe zgłoszenie do organów nadzoru finansowego wiąże się z niepewnością, czy Musk – również dyrektor naczelny firmy produkującej samochody elektryczne Tesla i firmy rakietowej SpaceX – dokona planowanego wykupu.

Musk, którego pozycja najbogatszego człowieka na świecie jest powiązana z wartością jego udziałów w Tesli, powiedział, że planuje sfinansować zakup za pomocą kombinacji pożyczek, inwestycji i gotówki.

W ostatnich tygodniach sprzedał akcje Tesli o wartości około 8,5 miliarda dolarów, które mają zostać wykorzystane do sfinansowania transakcji. Próbuje też pozyskać 13 miliardów USD pożyczek od banków, a także pożycza pod zastaw Tesli.

Nowe inwestycje o wartości 7,1 miliarda dolarów pozwolą mu zmniejszyć ten dług z pierwotnie proponowanych 12,5 miliarda do 6,25 miliarda dolarów.

Nazwy potencjalnych inwestorów obejmują ogromne firmy, takie jak Fidelity, która znana jest z zarządzania kontami emerytalnymi. Tymczasem Sequoia Capital od lat 70. wspiera firmy technologiczne, w tym Apple, Google i Airbnb.

Główny założyciel Binance, Changpeng Zhao, podzielił się wiadomością o transakcji na portalu społecznościowym, przedstawiając ją jako krok w kierunku „Crypto Twitter”. Nazwał swoją inwestycję w wysokości 500 milionów dolarów „małym wkładem w sprawę”.

Qatar Holding, suwerenny fundusz majątkowy, wpłaca 375 milionów dolarów, podczas gdy saudyjski inwestor, książę Alwaleed bin Talal, który początkowo sprzeciwiał się wykupowi, również potwierdził, że zachowa swój udział w Twitterze o wartości 1,9 miliarda dolarów, pisząc, że Musk byłby „doskonałym liderem” dla witryny.

„Kingdom Holding Company i ja nie możemy się doczekać, kiedy wrzucimy nasze ~1,9 miliarda dolarów na „nowego” Twittera i dołączymy do was w tej ekscytującej podróży” – dodał.
Musk będzie również kontynuował rozmowy z dotychczasowymi udziałowcami Twittera, w tym z byłym szefem firmy Jackiem Dorseyem, w celu wniesienia akcji do proponowanego przejęcia, zgodnie z wnioskiem.

Akcje Twittera wzrosły po ujawnieniu nowych zobowiązań, ale nadal są notowane poniżej ceny wykupu Muska w wysokości 54,20 USD.

Tymczasem akcje Tesli spadły o 6%. A w ciągu ostatniego miesiąca cena ich spadła o ponad 15%.

Zdaniem Davida Yoffie, profesora w Harvard Business School duży spadek ich wartości może zagrozić zakupowi.

„W żadnym wypadku nie jest pewne, że faktycznie sfinalizuje tę transakcję” – mówi.

Jednak zdaniem Dana Ives'a, analityka Wedbush Securities nowa grupa inwestorów pomoże zmniejszyć te obawy.

„To był sprytny finansowy i strategiczny ruch Muska, który zostanie dobrze przyjęty na całym świecie” – stwierdził, dodając, że „pokazuje, że umowa w kwestii Twittera jest teraz na dobrej drodze do zrealizowania do końca tego roku”.

Źródło

Skomentuj artykuł: