Elon Musk przejmuje Twittera

Elon Musk w końcu sfinalizował swoją wartą 44 miliardy dolarów umowę na zakup Twittera. Od tej chwili ten najbogatszy człowiek na świecie będzie kierował jedną z najbardziej wpływowych platform mediów społecznościowych na świecie.

Sfinalizowanie transakcji usuwa mgłę niepewności, która wisiała nad biznesem, pracownikami i akcjonariuszami Twittera przez większą część roku. Po początkowej zgodzie na zakup firmy w kwietniu, Musk spędził miesiące próbując odkręcić transakcję, najpierw powołując się na obawy dotyczące liczby botów na platformie, a później zarzuty podniesione przez sygnalistę firmy.
Finalizując umowę, Musk i Twitter uniknęli procesu, który pierwotnie miał się odbyć na początku tego miesiąca. Ale przejęcie firmy przez Muska i natychmiastowe zwolnienia niektórych z jego czołowych menedżerów rodzi teraz wiele nowych pytań dotyczących przyszłości platformy mediów społecznościowych. Musk, według medialnych doniesień, oprócz dyrektora generalnego Paraga Agrawala miał zwolnić również dyrektora finansowego Neda Segala i szefa polityki Vijaya Gadde.
Miliarder zapowiedział wcześniej, że planuje ponownie przemyśleć zasady moderacji treści na Twitterze w służbie bardziej maksymalistycznego podejścia do „wolności słowa”. Musk oświadczył również, że nie zgadza się z praktyką Twittera polegającą na stałych banach dla tych, którzy wielokrotnie naruszają jego zasady, podnosząc możliwość, że wielu wcześniej zbanowanych, kontrowersyjnych użytkowników może ponownie pojawić się na platformie.
Zdaniem obserwatorów podejmując te kroki, Musk może wywrócić do góry nogami „ekosystem” medialny i polityczny, przekształcić dyskurs publiczny w Internecie i zakłócić rodzącą się sferę konserwatywnych mediów społecznościowych, które pojawiły się w dużej mierze w odpowiedzi na skargi dotyczące zakazów i ograniczeń na Twitterze.
Przejęcie oznacza również rozszerzenie wpływów Muska. Miliarder już posiada, nadzoruje lub ma znaczące udziały w firmach opracowujących samochody, rakiety, roboty i internet satelitarny, a także bardziej eksperymentalne przedsięwzięcia, takie jak implanty mózgowe. Teraz kontroluje platformę mediów społecznościowych, która kształtuje sposób, w jaki setki milionów ludzi komunikują się i otrzymują wiadomości.

Źródło

Skomentuj artykuł: