Europa wciąż kupuje rosyjską ropę?

Pomimo zbliżającego się bojkotu rosyjskiego oleju napędowego Niderlandy mogą nadal go kupować za pośrednictwem Indii - informuje portal RTL Nieuws. „To nowy model biznesowy Indii” – twierdzi Lucia van Geuns, ekspertka ds. energii w Haskim Centrum Studiów Strategicznych (HCSS).

Portal przypomina, że w ramach szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji wprowadzony zostanie bojkot rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Planowane jest stopniowe wycofywanie rosyjskiego importu ropy tak, aby do końca tego roku całkowicie zrezygnować z kupowania tego surowca od Moskwy.

Większość ropy, którą Rosja wcześniej sprzedawała do krajów Unii Europejskiej, obecnie trafia do Chin oraz Indii, uważa Van Geuns.

- Te kraje kupują ją z 25-30 procentową zniżką, ale ponieważ cena ropy jest obecnie wysoka, Rosja wciąż na tym zarabia – powiedziała portalowi ekspertka HCSS.

- Ropa, którą Indie kupują z dużym rabatem, będzie mieszana z surowcem pochodzącym z innego kraju i następnie sprzedawana – za wyższą cenę – do Holandii oraz innych krajów europejskich

ocenia Van Geuns i przypomina, że tak się obecnie dzieje z ropą pochodzącą z Iranu i Wenezueli, która trafia w ten sposób do Europy.
Źródło

Skomentuj artykuł: