Spółka Famed Żywiec, dostarczająca sprzęt medyczny m.in. do Chin, deklaruje gotowość do realizacji zwiększonych zamówień na potrzeby krajowych szpitali.
W 2019 r. dla Famedu, specjalizującego się w dostarczaniu innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego, eksportowym kierunkiem numer jeden były Chiny. Firma, po dokonanej wiosną akwizycji, zanotował na tamtejszym rynku ponad dwukrotny wzrost sprzedaży rok do roku, tj. najlepszy wynik od początku obecności na rynku chińskim. Obecnie Famed notuje w Chinach duże zainteresowanie swoimi wyrobami m.in. łóżkami szpitalnymi dedykowanymi na oddziały intensywnej terapii, które wyposażone są w technologię antyseptyczną.
W pierwszym kwartale br. do klientów trafić ma 56 proc. całej sprzedaży (pod względem liczby egzemplarzy) z 2019 roku modeli LE-13 i NANO, czyli łóżek na oddziały intensywnej terapii. Większość tych zamówień (75 proc.) realizowana jest dla chińskich szpitali, w tym m.in. pekińskiego szpitala o profilu zakaźnym.
- W kulturze chińskiej szczur, którego rok nastał w Chinach z początkiem lutego, jest symbolem witalności, co jak wierzę stanowi dla zmagających się z epidemią koronawirusa dobry omen. Na chińskim rynku jest obecnie ogromne zainteresowanie na sprzęt medyczny, co oczywiście przekłada się na zamówienia. Szczególną popularnością cieszą się łóżka dedykowane na oddziały intensywnej terapii, w tym wyposażone w technologię antyseptyczną – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec.
Żywiecka spółka deklaruje teraz możliwość realizacji zamówień na dostawę do krajowych placówek medycznych sprzętu, w tym łóżek szpitalnych, niezbędnego do prawidłowego leczenia.
- Jesteśmy o tyle wyjątkowym wytwórcą sprzętu medycznego, który niemal całość produkcji realizuje na terenie kraju, w oparciu o własne zasoby i technologie. To pozwala nam na szybką realizację zamówień na łóżka szpitalne m.in. dedykowane oddziałom intensywnej opieki medycznej i inne sprzęty pomocne w walce o zdrowie pacjentów – zapewnia Marek Suczyk.
Elementy łóżek szpitalnych (w tym Famed LE-13 i Famed NANO, czyli sprzętu na oddziały intensywnej terapii), w tym najczęściej dotykane przez pacjentów poręcze, wykonano w opracowanej przez Famed technologii bakteriostatycznej. Zastosowane nanocząsteczki srebra ograniczają rozmnażanie się groźnych bakterii, grzybów czy wirusów. Sprzęt posiada również segmenty przezierne dla promieni RTG, co ułatwia wykonanie obrazowania medycznego i tym samym diagnostykę pacjentów.
W 2019 roku łączna wartość sprzedaży Famedu ukształtowała się na poziomie 60 milionów złotych. Stanowi to wzrost o ok. 7,5 proc. w porównaniu do wyniku z poprzednich dwunastu miesięcy. W ujęciu produktowym największy zysk producentowi z Żywca przynoszą stoły operacyjne, następnie łóżka szpitalne i porodowe, a na trzecim miejscu uplasował się sprzęt do obrazowania medycznego. Zwiększony wolumen został osiągnięty dzięki eksportowi produktów spółki, które obecnie są użytkowane już w 100 krajach na całym świecie. W 2019 roku miał on niemal 62 proc. udziału w całości przychodów osiągniętych w tym okresie.