W Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu Tauron PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW. Farmy powstaną też na terenach poprzemysłowych należących do Tauron Wytwarzanie.
Prace budowlane w Jaworznie już ruszyły. Prowadzone są one przez spółki działające w Grupie Tauron. Obecnie prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji.
Na działce ma stanąć ponad 12 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni trzech boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19. inwerterów oraz trzech stacji transformatorowych SN (średniego napięcia)
W kwietniu br. firma podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 mln zł. Kwota ta, po spełnieniu wszystkich wymogów określonych w umowie, będzie mogła być wykorzystana na wykonanie kolejnego ekologicznego zadania inwestycyjnego.
W sierpniu rozpoczął się etap faktycznej realizacji projektu. Po pracach projektowych i etapie pozyskiwania wszelkich wymaganych prawem pozwoleń, lokalizacja przyszłej farmy zmienia się w plac budowy. Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu
Program Tauron PV to program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy TAURON. Obejmuje pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy.
Same farmy także będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 r., energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie
Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej - są to głównie tereny po b. elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.
Do 2025 r. firma planuje inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW) oraz farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW).