Firmy poszukują specjalistów ds. zakupów

Wzrost liczby centrów usług wspólnych oraz rozwój międzynarodowych firm w Polsce napędza zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów ds. zakupów. Aby przyciągnąć najlepszych kandydatów, firmy oferują konkurencyjne wynagrodzenia już na początku kariery. Perspektywy rozwoju zawodowego w sektorze zakupów są oceniane pozytywnie przez 72% badanych zajmujących się zakupami, z czego 26% ocenia je jako bardzo dobre. Pracodawcy inwestują w tych ekspertów więcej niż kiedyś, gdyż stali się oni kluczowi dla generowania oszczędności w organizacji. Wynika tak z badania Antal, Sodexo, PSML “Rola i wyzwania działów zakupów w Polsce”.  

Antal wraz z Sodexo oraz partnerem merytorycznym - Polskim Stowarzyszeniem Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML) przygotował raport na temat roli i wyzwań działów zakupów w Polsce. Opracowanie powstało na podstawie ankiety przeprowadzonej na przełomie marca i kwietnia 2024 r. wśród ponad 900 specjalistów i menedżerów działów zakupowych.

Wydają cudze pieniądze – kim są eksperci odpowiedzialni za zakupy?

Znacząca część menedżerów ds. zakupów dysponuje bardzo dużymi środkami finansowymi. Niemal jedną trzecią badanych stanowią osoby zarządzające budżetami przekraczającymi 50 milionów złotych. Profil polskiego specjalisty zajmującego się zakupami pokazuje go jako osobę zaangażowaną w szeroki zakres działalności firmowej. Głównym jego zadaniem jest dokonywanie zakupów surowców i materiałów do produkcji, stanowiących 61% odpowiedzialności. Odpowiada także za negocjowanie najlepszych cen i warunków zakupu. Jego praca bezpośrednio wpływa na efektywność i rentowność firmy poprzez obniżanie kosztów, zapewnianie płynności operacji i utrzymywanie wysokiej jakości produktów.

Za co jesteś odpowiedzialny w swoim miejscu pracy?

Poszukiwanie alternatywnych dostawców

78%

Przygotowywanie zapytań, analiza ofert

77%

Koordynacja współpracy z dostawcami i/lub klientami

74%

Negocjacje umów ramowych lub finalnych warunków współpracy

70%

Ocena dostawców

68%

Dbanie o terminowość (czas realizacji zlecenia)

65%

Kontrola i minimalizacja wydatków poprzez wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalizację finansową i operacyjną

61%

Samodzielne planowanie i prowadzenie wybranych kategorii zakupowych

60%

Opracowanie rekomendacji dotyczących wyboru dostawcy

58%

Przyjmowanie, koordynacja zleceń od klientów wewnętrznych/zewnętrznych

48%

Projektowanie procesów zakupowych

47%

Dbanie o jakość dostaw

47%

Prognozowanie oraz tworzenie harmonogramów dostaw i zakupów

45%

Rozwój dostawców

43%

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu specjaliści ds. zakupów odgrywają kluczową rolę, odpowiadając za coraz szerszy zakres zadań związanych z bieżącą działalnością firm. Ich praca, niegdyś skupiona głównie na negocjacjach i logistyce, ewoluuje w kierunku strategicznego zarządzania i optymalizacji procesów zakupowych. Efektywność działania przedsiębiorstw zasadniczo zależy od sprawnej organizacji zakupowej, która nadzoruje procesy wewnętrzne i wspiera podejmowanie decyzji strategicznych – komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal. 
Polski menedżer ds. zakupów zarobi więcej niż w IT

Jak wskazuje raport Deloitte - Polska jest w czołówce preferowanych lokalizacji dla Centrów Usług Wspólnych. W 2022 roku było ich 1,6 tys. (co stanowi ok. 70% wszystkich centrów BSS w Europie Środkowo-Wschodniej). Wśród wielu branż i zawodów w centrum usług wspólnych znalazły się właśnie zakupy, które sukcesywnie rozwijały się przez lata. Trend ten utrzymał się mimo niesprzyjających warunków, takich jak brak kierunkowych studiów czy niedobór zasobów ludzkich posiadających wieloletnie doświadczenie w zawodzie. 
 

Miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze zakupów:

Stanowisko

Wynagrodzenie

Buyer

8 000 – 12 000

Indirect Buyer

8 000 – 12 000

Senior Buyer

12 000 – 14 000

Strategic Buyer

12 000 – 18 000

Purchasing Leader

14 000 – 19 000

Category/Commodity Manager

17 000 – 20 000

Purchasing/Sourcing Manager

24 000 – 30 000

Purchasing Director/Head of Sourcing

30 000 – 42 000

 

Skomentuj artykuł: