Następca WIBORu nieznany. WIRON idzie w odstawkę

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR) uruchomił dodatkową rundę konsultacji publicznych w ramach przeglądu i weryfikacji wskaźników alternatywnych dla WIBOR - poinformowała w piątek Komisja Nadzoru Finansowego.

Dodano, że w dalszym toku konsultacji nie będą uwzględnione wskaźniki WIRON, WIRON+ ani WRR.

"Mając na uwadze dążenie do dotrzymania, określonego na koniec 2027 roku, finalnego momentu konwersji wskaźników referencyjnych w Polsce, Komitet Sterujący NGR zdecydował się ująć w dodatkowej rundzie konsultacji publicznych cztery indeksy i propozycje indeksów z rodziny indeksów WIRF. W dalszym toku konsultacji nie będą uwzględnione wskaźnik WIRON, WIRON+ ani WRR"

 - podano w komunikacie.

Jak przekazała KNF, wskaźnik WIRON nie został wybrany do dodatkowej rundy konsultacji, ponieważ podczas jego obserwacji zauważono jego najwyższą zmienność w stosunku do innych analizowanych indeksów i wynikające z tego najniższe prawdopodobieństwo wykreowania płynnego rynku instrumentów pochodnych.

Komisja poinformowała, że wprawdzie propozycja indeksu WRR, jak i jego modyfikacje, nie będą przedmiotem dalszych konsultacji, to prace nad tego typu indeksem powinny być prowadzone. Dodano, że docelowo, w przyszłości, taki indeks mógłby być stosowany jako indeks alternatywny dla indeksu, który zastąpi wskaźnik referencyjny WIBOR.

Zgodnie z tzw. mapą drogową obecnie używany na rynku wskaźnik referencyjny WIBOR, od którego zależy np. oprocentowanie kredytów czy obligacji, ma zostać do końca 2027 r. zastąpiony przez nowy wskaźnik. W marcu br. minister finansów Andrzej Domański poprosił o ponowny przegląd wskaźników alternatywnych dla WIBOR.

Pod koniec kwietnia 2022 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 1 stycznia 2023 r. rząd będzie chciał narzucić bankom posługiwanie się inną niż WIBOR stawką referencyjną, bardziej korzystną dla kredytobiorców.

Na początku sierpnia 2022 r. większość uczestników konsultacji publicznych ws. reformy wskaźników wskazało WIRF jako alternatywę dla WIBORu. Miesiąc później Komitet Sterujący NGR wybrał jednak WIRD jako docelowy wskaźnik dla Polski, którego nazwa została zmieniona następnie na WIRON.

Na początku września br. wiceminister finansów Jurand Drop poinformował, że gdy nowy wskaźnik będzie już wybrany, Ministerstwo Finansów będzie emitowało obligacje oprocentowane według tego właśnie wskaźnika.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: