Niskie ceny miedzi: uderzą w konkurencję czy przyspieszą eko-transformację?

Australijski gigant górniczy Rio Tinto prognozuje wyższą skonsolidowaną produkcję miedzi rafinowanej w przyszłym roku, co jest spowodowane spodziewanym wzrostem wydobycia w kopalni Oyu Tolgoi w Mongolii. Firma poinformowała, że zamierza do końca tej dekady osiągnąć roczną produkcję na poziomie 1 miliona ton miedzi.

Choć większość zysków Rio Tinto pochodzi z wydobycia rudy żelaza, firma zamierza skupić się na produkcji miedzi, prognozując roczny wzrost na poziomie 3% począwszy od tego roku.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem gigant górniczy przewiduje, że w przyszłym roku wydobycie w kopalni Oyu Tolgoi w Mongolii wzrośnie o 50%.

„Realizujemy naszą strategię dostarczania silniejszego, bardziej zróżnicowanego i rozwijającego się biznesu, opierając się na naszym przekonaniu o popycie na materiały, które są niezbędne do globalnej transformacji energetycznej” – oświadczył w raporcie dyrektor generalny Jakob Stausholm.

Rio Tinto spodziewa się, że produkcja miedzi w 2025 r. w firmie wyniesie 780 000–850 000 ton, podczas gdy w roku poprzednim wynosiła ona 660 000–720 000 ton.

Spółka zwiększyła również swoje prognozy dotyczące nakładów inwestycyjnych do 11,0 mld dolarów na rok 2025 w porównaniu z 9,5 mld dolarów w roku poprzednim.

Ponadto spółka utrzymała prognozowane nakłady inwestycyjne na inicjatywy dekarbonizacyjne do roku 2030 na poziomie dolnego przedziału 5–6 miliardów dolarów.

Firma poinformowała także, że trwają znaczne postępy w budowie infrastruktury portu, kopalni i kolei w Simandou w Gwinei. Simandou pozostaje na dobrej drodze do wydobycia pierwszej rudy w przyszłym roku i osiągnięcia pełnej wydajności do 2028 roku.

„Wraz z rozbudową podziemnej kopalni miedzi Oyu Tolgoi, realizacją projektu wydobycia wysokiej jakości rudy żelaza Simandou w Gwinei i rozbudową naszej działalności w zakresie litu poprzez proponowane przejęcie Arcadium, zabezpieczamy dekadę dochodowego wzrostu” – powiedział Stausholm.

Tymczasem ceny miedzi na London Metal Exchange spadły w środę pod wpływem wzrostu indeksu dolara.

Mocniejszy dolar sprawia, że towary wyceniane w tej walucie stają się droższe dla zagranicznych nabywców.

Pozytywna prognoza Rio Tinto dotycząca produkcji miedzi może również wpłynąć na ogólne nastroje na rynku miedzi, gdyż popyt pozostaje niewielki.

Obecnie najbardziej na ceny miedzi wpływa sytuacja gospodarcza w Chinach. Istnieją obawy, że cła prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa na Chiny mogą jeszcze bardziej obniżyć popyt na ten surowiec.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: