Wall Street: mimo piątkowych zwyżek skończyła się seria sześciu kolejnych wzrostowych tygodni
Choć piątkowa sesja przyniosła zwyżkę kursów, to w perspektywie tygodnia najważniejsze amerykańskie indeksy znalazły się na minusie. W porównaniu do poprzedniego piątku S&P 500 stracił 0,32 proc., kończąc tym samym serię sześciu kolejnych wzrostowych tygodni.
Indeks S&P 500 wzrósł w piątek o 0,22 proc., Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,39 proc., a na Nasdaq poszedł w górę o 0,16 proc.
W grupie największych spółek ponad 1 proc. zwyżkowały notowania Johnson&Johnson, Boeinga, 3M i Pfizera.
Akcje Nordstrom wzrosły o 10,6 proc. po tym, jak spółka podała, że w III kw. zysk na akcję wyniósł 81 centów wobec oczekiwanych 64 centów.
Ponad 6 proc. potaniały akcje Tesli. CEO spółki Elon Musk zaprezentował w czwartek nowego pickupa Cybertruck twierdząc, że szyby w nowym samochodzie są kuloodporne. Podczas demonstracji okazało się jednak, że tak nie jest - gdy jeden z uczestników prezentacji rzucił w okno samochodu metalową kulą, szyba pękła. Produkcja Cybertrucka ma się rozpocząć w 2021 roku, auto ma kosztować 39.900 USD.
Do realizacji zysków w mijającym tygodniu skłonić mogły obawy w wyniki negocjacji handlowych między USA i Chinami.
Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątkowym wywiadzie dla Fox News, że umowa handlowa z Chinami jest "bardzo blisko".
"Potencjalnie mamy umowę handlową, jest bardzo blisko, on [prezydent Chin Xi Jinping - przyp. PAP] chcę podpisać tę umowę dużo bardziej niż ja" - powiedział Trump.
Prezydent USA dodał, że poinformował prezydenta Chin, że "umowa nie może być równa dla obu stron".
Chiny chcą osiągnąć porozumienie z USA i starają się uniknąć wojny handlowej, ale nie boją się również podejmować środków odwetowych, gdy jest to konieczne – oświadczył w piątek przywódca ChRL Xi Jinping.
„Gdy będzie to konieczne, będziemy kontratakować, ale aktywnie staramy się, aby do wojny handlowej nie doszło” - powiedział Xi delegatom z forum gospodarczego New Economy Forum, zorganizowanego w Pekinie przez Bloomberg LP.
- Chcemy pracować na rzecz "pierwszej fazy" porozumienia w oparciu o wzajemny szacunek i równość - dodał Xi.
The South China Morning Post" podał w piątek, że USA mogą odłożyć w czasie podwyższenie ceł na chińskie towary, co miało nastąpić 15 grudnia, gdyby nie doszło do osiągnięcia umowy handlowej.
Tarcia na linii USA-Chiny są obecne w innych obszarach, m.in. w podejściu do Hongkongu.
„Rynki są zakładnikami doniesień medialnych - pozytywnych lub negatywnych - pochodzących ze Stanów Zjednoczonych lub Chin. Nawet, jeśli wstępna umowa handlowa zostanie podpisana, to nie sądzę, że nastąpi spokój w dziedzinie handlu. Uwaga po prostu przeniesie się na niemieckie samochody lub japoński eksport”