Władimir Putin "przegrywa batalię o zboże"- podkreśla włoski dziennik "Corriere della Sera" w analizie sytuacji rolnictwa w Rosji. Gazeta zaznacza, że w ciągu dwóch lat produkcja rolna spadła tam o 20 procent. Zauważa też, że przypomina to czasy upadku Związku Radzieckiego i dalej zubaża najbiedniejszych Rosjan.
Dziennik cytuje na swojej stronie internetowej analityków Aleksandra Koliandra i Aleksandra Prokopienki, którzy w niezależnym rosyjskim emigracyjnym portalu Bell podali, że produkcja zbóż i warzyw w Rosji spadła w minionym roku do 125 mln ton, podczas gdy w 2023 roku wynosiła prawie 145 mln ton. To nawet mniej, niż 130 mln ton, o których jeszcze przed publikacją danych statystycznych mówił Putin.
W 2022, czyli w pierwszym roku wojny Rosji z Ukrainą, produkcja rolna przekroczyła 157 mln ton.
W ciągu dwóch lat zanotowano spadek o ponad 30 mln ton, czyli tyle, ile wynoszą zbiory wielkiego państwa europejskiego - to kolejny wniosek z analizy.
W Rosji, która jest trzecim największym producentem zboża po Chinach i Indiach, zanotowano w zeszłym roku jej spadek o 16 proc. i nie jest to - jak czytamy w "Corriere della Sera" - wina zmian klimatycznych.
"Niektóre głębokie przyczyny recesji w rolnictwie przypominają problemy, jakich Moskwa doświadczyła w latach upadku Związku Radzieckiego: rolnicy mają niewiele bodźców ekonomicznych, nie rozumieją, dlaczego muszą bardziej się starać i zatem robią mniej niż by mogli"
- konstatuje gazeta.
Wyjaśnia, że produkcję hamują także zobowiązania i rosnące cła ekspertowe, jakie rząd w Moskwie nakłada na rolników po to, by zmusić ich do sprzedaży swych plonów na rynku wewnętrznym.