Niemcy: nowy rekord eksportu broni

Głównie ze względu na warte miliardy dostawy broni na Ukrainę niemiecki eksport broni osiągnie w tym roku rekord. Szacuje się, że Kijów kupił około jednej trzeciej sprzedanego przez Berlin uzbrojenia.

Już w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku rząd Niemiec zatwierdził dostawy o wartości 8,76 mld, czyli więcej niż w całym roku poprzednim (8,36 mld euro). Rekordowa wartość eksportu broni z 2021 roku zostanie więc najpewniej w tym roku przekroczona. W całym 2021 r. wielka koalicja CDU/CSU i SPD w końcowej fazie swoich rządów zezwoliła na eksport broni na kwotę 9,35 mld euro.

Niemcy eksportują broń do Ukrainy

Ponad jedna trzecia zezwoleń na eksport niemieckiej broni w tym roku dotyczy zaatakowanej przez Rosję Ukrainy – podało w poniedziałek Federalne Ministerstwo Gospodarki. Chodzi o eksport o wartości 3,3 mld euro. Eksport ten do broniącego się kraju wzrósł ponad czterokrotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Ogółem liczba pozwoleń na eksport broni wzrosła w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2022 r. o 38 proc. Wartość eksportu do krajów UE i NATO oraz państw sojuszniczych (Japonia, Szwajcaria, Australia, Nowa Zelandia) to ok. 4,33 mld euro. Największa część, warta 1,03 mld euro, trafia na Węgry, które obecnie intensywnie się dozbrajają.

Dla pozostałych tzw. krajów trzecich spoza UE i NATO bez Ukrainy (głównie Korei Płd.) wartość eksportu na koniec września wynosiła 1,16 mld euro.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Sven Giegold (Zieloni), stwierdził, że „niezbędne” jest wzmocnienie i ułatwienie współpracy zbrojeniowej z partnerami, także w obszarze zezwoleń na eksport broni.

Źródło

Skomentuj artykuł: