"Piwowarski skarb Polski" w ponad 100 pubach na świecie

Ponad 100 pubów w Polsce i za granicą wczoraj świętowało piąty Baltic Porter Day. Dzień porteru bałtyckiego, nazywanego "piwowarskim skarbem Polski", obchodzony był w tym roku m.in. w USA, Rosji i na Węgrzech - informuje pomysłodawca święta Marcin Chmielarz.

"Baltic Porter Day ma promować portery bałtyckie. To styl piwa, za który polskie browary są na świecie szczególnie cenione" - wyjaśnia organizator.

Jak mówi, puby biorące udział w Baltic Porter Day mają tego dnia w ofercie portery bałtyckie lub organizują specjalne wydarzenia, np. degustacje. "W tym roku zgłosiło się do mnie ponad 100 pubów i sklepów specjalistycznych w Polsce" - mówi Chmielarz.

Baltic Porter Day był świętowany nie tylko w Polsce, ale także w kilkunastu lokalach w USA, Niemczech, Norwegii, Danii, Rosji, Hiszpanii, na Ukrainie i Węgrzech. W niektórych z tych krajów pojawiły się portery bałtyckie z Polski.

Marc Robens, właściciel pubu Craftbeer Corner w Kolonii, dowiedział się o święcie od Browaru Maryensztadt, którego piwo w sobotę było w ofercie lokalu. "Macie w Polsce wiele świetnych porterów bałtyckich, które chcemy promować" - mówi PAP Robens. "Bierzemy udział w Baltic Porter Day po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Cieszymy się, że możemy być częścią takiej inicjatywy" - dodaje.

"Porter bałtycki to coś, z czego Polska powinna być bardzo dumna. Ten styl w świecie piw rzemieślniczych jest prawie synonimem Polski"

- mówi Mark Freese z The Eastern Craft - inicjatywy, której celem jest sprowadzanie najlepszych piw rzemieślniczych znad Wisły do Danii. Freese organizuje w Kopenhadze degustację polskich porterów bałtyckich.

Jak dodał Freese - "Browary z całego świata zapraszają polskich piwowarów do współpracy przy warzeniu porterów bałtyckich. Baltic Porter Day jest ważnym przypomnieniem i hołdem złożonym temu stylowi, a także tradycji i historii polskiego piwowarstwa".

Polskie piwa pojawią się tego dnia także m.in na Węgrzech. W Budapeszcie w pubie KEG Sormuvhaz będzie można spróbować porterów z Browaru Stu Mostów.

Porter bałtycki to bardzo ciemne, mocne piwo, najczęściej dolnej fermentacji, w którego aromacie pojawiają się nuty suszonych owoców, a także karmelu i czekolady. Powstało w krajach basenu Morza Bałtyckiego, ale wywodzi się z porteru angielskiego. Na ziemiach polskich jest warzone od drugiej połowy XIX wieku. Nazywane bywa "piwowarskim skarbem Polski" i "polskim czarnym złotem".

Baltic Porter Day to oddolna, niekomercyjna inicjatywa, za którą stoi Marcin Chmielarz, znawca piwa. Święto, zorganizowane po raz pierwszy w 2016 roku, obchodzone jest zawsze w trzecią sobotę stycznia.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: