Złoto stoi w obliczu ostrej konkurencji w tym roku jako preferowana przystań dla ostrożnych inwestorów. Cena tego metalu szlachetnego spadła w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a jego wyprzedaż przyspieszyła w ostatnich tygodniach z powodu wzrostu rentowności obligacji i dolara.
Ceny złota ustabilizowały się w miniony czwartek na poziomie 1 831,80 USD za uncję trojańską, co jest najniższym zamknięciem od marca.
Preferują obligacje niż złota
Okazuje się, że inwestorzy w USA preferują bardziej obligacje rządowe od złota, gdy rentowności są wysokie, ponieważ oferują regularne płatności kuponowe. Wzrost wartości dolara sprawia, że zakup złota, którego cena jest denominowana w dolarach, jest droższy dla inwestorów zagranicznych.
Ceny złota podskoczyły do niemal rekordowego poziomu na początku tego roku, ponieważ upadek kilku regionalnych banków w USA i inflacja skłoniły inwestorów do szukania schronienia przed zawirowaniami rynkowymi. Inwestorzy zakładają również, że kryzys bankowy skłoni Rezerwę Federalną do odwrócenia się od kampanii podwyżek stóp procentowych, co może również zwiększyć apetyt na złoto.
Wyższy poziom stóp procentowych
Od tego jednak czasu sektor bankowy ustabilizował się, a amerykański rynek pracy i gospodarka okazały się wyjątkowo odporne pomimo historycznego cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed, wywołując obawy, że bank centralny utrzyma wyższe stopy procentowe na dłużej.
Następnie Fed oświadczył we wrześniu, że prawdopodobnie podniesie stopy jeszcze raz w tym roku i utrzyma je na wyższym poziomie do 2024 r., popychając rentowność amerykańskich obligacji skarbowych do najwyższego poziomu od ponad dekady i napędzając rajd dolara.
W tym czasie akcje Barrick Gold straciły 11% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, Kinross Gold spadł o 3%, a Northam Platinum spadł o 22%. Fundusz giełdowy SPDR Gold Shares, popularny fundusz śledzący wyniki fizycznego złota, spadł o 5% w tym samym okresie.
Część analityków szacuje, że ceny złota będą oscylować pomiędzy 1 700 a 1 900 USD w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, gdyż zawsze istnieje ryzyko wystąpienia jakiegoś nieoczekiwanego zdarzenia na rynkach międzynarodowych.