Europa Środkowo-Wschodnia to jeden z najbardziej dynamicznych regionów Europy i świata, najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów – przekonywał dzisiaj rano w szwajcarskim Davos prezydent Andrzej Duda.
Tego dnia w ramach pobytu na Światowym Forum Ekonomicznym, prezydent bierze udział w zorganizowanej w Domu Polskim debacie poświęconej "gospodarczej żywotności Europy Środkowej i Wschodniej". Dyskusja odbędzie się z udziałem m.in. prezydentów Chorwacji i Łotwy, Kolindy Grabar-Kitarović i Egilsa Levitsa, oraz premiera Estonii Juriego Ratasa.
Duda podkreślił, że Europa Środkowo-Wschodnia jest najszybciej rozwijającym się regionem Europy i prawdopodobnie świata. Zaznaczył, że prawie pięć lat temu powstała Inicjatywa Trójmorza, której celem jest wzmocnienie integracji infrastrukturalnej i gospodarczej krajów regionu Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego.
„Rezultaty są widoczne. Znaczenie gospodarcze regionu rośnie” – podkreślił prezydent.
Jak mówił Duda, Europa Środkowo-Wschodnia stała się motorem gospodarczym dla całej UE.
„Dzisiaj jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Europy. Pomiędzy 1996 a 2017 gospodarki naszych krajów zanotowały 114 proc. wzrost PKB per capita w porównaniu do 27 proc. wzrostu w krajach zachodnich” – poinformował.
Przekonywał też, że Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów dla inwestycji. „Nasze gospodarki nieustannie doganiają zachodnich konkurentów, jeśli chodzi o najważniejsze wskaźniki ekonomiczne. Wciąż jesteśmy w stanie zaoferować relatywnie niskie koszty pracy, silny kapitał ludzki, dobrze wykształconych ludzi, przyjazne środowisko podatkowe, ogromny rynek konsumencki i najlepsze lokalizacje dla zagranicznych inwestycji” – ocenił prezydent Duda.
Davos to miejsce dla polskich firm, które budują swoją pozycję międzynarodową - mówi prezes PZU Paweł Surówka. Szef Pekao Marek Lusztyn ocenia, że Dom Polski na stałe wpisał się w krajobraz Davos.
Dom Polski na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos otworzył we wtorek prezydent Andrzej Duda. PZU i Pekao już po raz drugi zorganizowały miejsce poświęcone promocji Polski, jej gospodarki i całego regionu Trójmorza. Tegorocznym hasłem przewodnim Domu Polskiego jest #GrowingEurope, obrazujące wzrost i potencjał inwestycyjny regionu.
"Dom Polski w Davos otwieramy już po raz drugi. Jest to inicjatywa ważna z punktu widzenia promocji osiągnięć gospodarczych Polski. To także świetna okazja do spotkań i rozmów na temat przyszłości współpracy gospodarczej w ramach naszej części Europy i w ramach Unii Europejskiej. Po trzecie, to miejsce dla polskim firm, które budują swoją pozycję międzynarodową do spotkania z międzynarodowym światem biznesu, polityki i nauki" - powiedział prezes PZU Paweł Surówka, cytowany w komunikacie.
Prezes Pekao Marek Lusztyn powiedział, bank chce być dla polskich firm, które budowały sukces Polski ostatnich lat, przewodnikiem i wsparciem finansowym na międzynarodowych rynkach, na które wychodzą, by zdobywać międzynarodowe doświadczenia i móc skuteczniej konkurować w zglobalizowanym świecie.
"Liczę, że Dom Polski na stałe wpisał się w krajobraz Davos i wspólnie z PZU w kolejnych latach ponownie będziemy bardzo aktywni na Światowym Forum, goszcząc wielu wybitnych przedsiębiorców, ekonomistów i przywódców. W tym roku zastanowimy się wspólnie, jak podtrzymać wysokie tempo gospodarczego rozwoju Polski i regionu w obliczu nowych wyzwań związanych z rewolucją przemysłową 4.0 czy powszechną digitalizacją" - dodał Lusztyn.
Głównymi tematami Światowego Forum Ekonomicznego w tym roku są: zmiany klimatyczne i ich wpływ na środowisko naturalne i gospodarkę; bardziej zrównoważone modele biznesowe w świecie nowych wzorców handlu i konsumpcji; czwarta rewolucja przemysłowa oraz zmiany demograficzne, społeczne i technologiczne, które wpływają na edukację, zatrudnienie i przedsiębiorczość - napisały Pekao i PZU w komunikacie.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to jedno z najważniejszych spotkań przedstawicieli świata biznesu i polityki. Gromadzi prezesów największych firm, szefów organizacji pożytku publicznego, intelektualistów i naukowców. Uczestniczy w nim większość prezydentów i premierów reprezentujących najbardziej rozwinięte kraje świata. Co roku w Forum uczestniczy ok. 3000 reprezentantów pochodzących z 110 krajów. W tym roku odbywa się jubileuszowa 50. edycja Forum.