Polski bank kredytuje transakcję na rynku w USA. "Otwieramy nowe możliwości"

Elemental Holding S.A., grupa działająca w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi, dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Funduszu Ekspansji Zagranicznej (FEZ) zarządzanego przez PFR TFI S.A. przejął amerykańską firmę PGM of Texas LLC. 

Jak podano w komunikacie, Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił długoterminowego kredytu inwestycyjnego na kwotę 6 mln dolarów w celu sfinansowania nabycia 66 proc. udziałów w spółce PGM of Texas LLC, zajmującej się recyklingiem katalizatorów w Stanach Zjednoczonych.

Kredytobiorcą jest spółka celowa Elemental USA Inc., której udziałowcami są: zależny od Elemental Holding S.A. fundusz FINEX SICAV SIF - Private Equity VII (posiadający 51 proc. akcji) oraz Fundusz Ekspansji Zagranicznej (49 proc. akcji). To pierwsza akwizycja sfinansowana przez BGK na rynku amerykańskim.

- Nasza firma konsekwentnie się rozwija i rozszerza swoją działalność w kolejnych krajach. Wejście na rynek amerykański, największy w segmencie recyklingu katalizatorów, z około 40 proc. udziałem w rynku światowym, jest częścią tej strategii i naturalnym dla nas etapem rozwoju 

powiedział cytowany w komunikacie Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding S.A.

Spółka PGM of Texas LLC pozyskuje katalizatory samochodowe poprzez własną sieć zakupową rozmieszczoną w jedenastu lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zbiera i przetwarza rocznie około 2000 ton zużytych katalizatorów zawierających metale szlachetne, które stanowią bardzo atrakcyjny przedmiot recyklingu. Przerób 1 tony katalizatorów pozwala uniknąć wydobycia kilkudziesięciu ton rudy. Na przykład z 1 tony starych katalizatorów uzyskuje się ok. 1-3 kg platynowców.

Jak podkreślił Paweł Jarski, obecnie następuje stopniowe odchodzenie od wydobycia pierwotnego na rzecz tzw. urban mining, zyskującego powszechną akceptację i zainteresowanie większości krajów na świecie. Proces recyklingu pozwala uniknąć wielu etapów przetwarzania, prowadzących do otrzymania czystego metalu.

- Jako polski bank rozwoju dajemy szansę przedsiębiorczym i wzmacniamy pozycję Polski i polskich firm za granicą. Recykling katalizatorów jest cennym źródłem odzysku platynowców pożądanym ze względów ekonomicznych oraz ekologicznych, dlatego cieszymy się mogąc wspierać Elemental Holding w budowaniu polskiej grupy kapitałowej działającej globalnie w branży recyklingu. Jest to kolejna transakcja wsparta przez BGK w USA, jednak pierwsza akwizycja finansowana przez nas w tym kraju. Łącząc finansowanie dłużne oferowane przez BGK z finansowaniem kapitałowym FEZ otwieramy nowe możliwości dla polskich firm zainteresowanych inwestycjami poza granicami Polski 

stwierdził Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Biura Transakcji Zagranicznych w BGK.

Wsparcie dla polskich firm inwestujących za granicą ma duże znaczenie dla całej polskiej gospodarki, a także pozycji polskich inwestorów na zagranicznych rynkach.

- Według danych NBP, na koniec 2018 roku całkowite polskie inwestycje netto w udziały i akcje firm w USA wynosiły jedynie 397,3 mln USD w porównaniu do 3 512 mln USD analogicznych inwestycji amerykańskich w Polsce. Dlatego każda aktywność inwestycyjna polskich firm w USA ma istotny wpływ na całkowity poziom zaangażowania kapitałowego polskich podmiotów na tym rynku. W dłuższym okresie i szerszej perspektywie inwestycje takie są konieczne dla zbilansowania negatywnej międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski - podkreślił Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.

Źródło

Skomentuj artykuł: