Plany zwiększenia produkcji w USA pochodzą z takich sektorów takich jak: technologia, farmaceutyka czy motoryzacja i pojawiły się w momencie, gdy prezydent Donald Trump stara się zwiększyć krajową produkcję poprzez cła i inne środki.
Oto niektóre z firm, które wydały takie ogłoszenia:
Tajwańska firma produkująca półprzewodniki TSMC
Na początku marca TSMC ujawniło, że przeznacza 100 miliardów dolarów więcej na zaawansowaną produkcję półprzewodników w USA. Zwiększona inwestycja „obejmuje plany trzech nowych zakładów produkcyjnych, dwóch zaawansowanych zakładów pakowania i dużego centrum zespołu badawczo-rozwojowego” – podała tajwańska firma.
Eli Lilly
Producent leków Eli Lilly poinformował pod koniec lutego, że chce otworzyć cztery nowe zakłady produkcyjne w USA. Trzy z planowanych lokalizacji „będą koncentrować się na produkcji aktywnych składników farmaceutycznych (API), repatriacji krytycznych zdolności syntezy chemicznej małych cząsteczek i dalszym wzmacnianiu łańcucha dostaw Lilly” – podała firma.
Dzięki czterem nowym zakładom firma Eli Lilly poinformowała, że jej inwestycje w produkcję w USA „wzrosną ponad dwukrotnie” do 50 miliardów dolarów. W latach 2020-2024 firma przeznaczyła na ten cel 23 miliardy dolarów.
GE Lotnictwo i kosmonautyka
GE Aerospace zainwestuje prawie 1 miliard dolarów w swój amerykański łańcuch produkcyjny i dostaw, zgodnie z komunikatem firmy z połowy marca. Z tego 500 milionów dolarów zostanie przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych i powiększenie zakładów produkcyjnych.
Firma przeznaczy 100 milionów dolarów na „skalowanie produkcji innowacyjnych części wykonanych z nowych materiałów i zaawansowanych procesów produkcyjnych” poprzez modernizację i dodawanie sprzętu w różnych obiektach.
GE Aerospace powstało jako część General Electric, dzieląc się na trzy niezależne firmy na początku ubiegłego roku. Pozostałe dwie firmy, które z niego wyszły, to GE Vernova i GE HealthCare.
Apple
W lutym Apple obiecał przeznaczyć na inwestycje aż 500 miliardów dolarów w ciągu czterech lat, które według giganta technologicznego będą opierać się na jego „długiej historii inwestowania w amerykańskie innowacje i zaawansowaną produkcję wysoko wykwalifikowanych pracowników”.
Inwestycja będzie polegała na tym, że Apple i jego partnerzy utworzą nowy zakład „zaawansowanej produkcji” w Houston. Zakład będzie produkować serwery dostosowane do sztucznej inteligencji Apple, gdy zostanie ona uruchomiona w przyszłym roku.
Niektóre inne środki w ramach planu o wartości 500 miliardów dolarów obejmują wzmocnienie U.S. Advanced Manufacturing Fund, utworzenie „akademii w Michigan w celu szkolenia następnego pokolenia amerykańskich producentów” i rozszerzenie „inwestycji w rozwój badań w USA w celu wspierania najnowocześniejszych dziedzin, takich jak inżynieria krzemowa”.
Hyundai
Hyundai Motor Group z siedzibą w Korei Południowej w marcu przedstawił inwestycję o wartości 21 miliardów dolarów, którą planuje zrealizować w USA. Będzie ona obejmować 9 miliardów dolarów na zwiększenie rocznej produkcji w USA do 1,2 miliona pojazdów, 6 miliardów dolarów na „poprawę lokalizacji części i logistyki” oraz 6 miliardów dolarów na „współpracę w branżach przyszłości”, takich jak autonomiczna jazda i robotyka oraz na infrastrukturę energetyczną. Nowa inwestycja o wartości 21 miliardów dolarów będzie miała miejsce w latach 2025-2028.
Nvidia
W zeszłym tygodniu Nvidia poinformowała, że „współpracuje ze swoimi partnerami produkcyjnymi w celu zaprojektowania i zbudowania fabryk, które po raz pierwszy będą produkować superkomputery NVIDIA AI w całości w USA”.
„Dodanie amerykańskiej produkcji pomaga nam lepiej sprostać niesamowitemu i rosnącemu popytowi na chipy i superkomputery AI, wzmacnia nasz łańcuch dostaw i zwiększa naszą odporność” – powiedział dyrektor generalny Jensen Huang.
Fabryki superkomputerów AI będą zlokalizowane w Teksasie. Nvidia współpracuje z Foxconnem i Wistron w zakładach odpowiednio w Houston i Dallas.
Jeśli chodzi o chipy Blackwell, Nvidia powiedziała, że już zaczęła je produkować w zakładach TSMC w Phoenix.