Kto zostanie pierwszym bilionerem? Jest kilku pewniaków

Co najmniej pół tuzina firm osiągnęło już granicę 1 biliona dolarów. Następna w kolejce może być pierwsza osoba, która stanie się bilionerem. Ponad 100 lat temu pierwszym miliarderem stał się  John D. Rockefeller, który dorobił się na ropie naftowej.

Według szacunków prasy branżowej pierwszy bilioner może zostać koronowany już w ciągu następnych kilku lat. 29 września 1916 roku gazety w całym kraju ogłosiły kamień milowy bogactwa, który kiedyś uważano za nieosiągalny: pierwszego miliardera na świecie. Gwałtownie rosnąca cena akcji Standard Oil uczyniła Johna D. Rockefellera, założyciela i największego akcjonariusza firmy miliarderem.

Ponad sto lat po pierwszym amerykańskim miliarderze (w mierzalnych wartościach dolarowych) powstaje pytanie o to, kto pierwszy zostanie bilionerem. Wartość biliona dolarów przekroczyło ostatnio co najmniej pół tuzina firm.

Według nowego raportu Informa Connect Academy, który przewiduje status bilionera na podstawie średniej rocznej stopy wzrostu bogactwa, pierwszym bilionerem będzie prawdopodobnie Elon Musk.

Musk jest obecnie najbogatszą osobą na świecie, z majątkiem szacowanym na 251 miliarda dolarów. Connect Academy prognozuje, że Musk stanie się bilionerem w 2027 roku, zakładając, że jego majątek będzie nadal rósł w średnim rocznym tempie 110%.

Drugim, który osiągnie status bilionera, według raportu, będzie Gautam Adani z Indii, założyciel konglomeratu Adani Group. Jeśli Adani utrzyma swoją ostatnią roczną stopę wzrostu na poziomie 123%, według raportu w 2028 roku będzie bilionerem.

Trzecim na liście jest Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidii, ma on stać się bilionerem do 2028 roku. Jego majątek musiałby nadal rosnąć w średnim rocznym tempie 112%. Akcje Nvidii wzrosły już w tym roku o około 115%, po ponad trzykrotnym wzroście w zeszłym roku.

Czwarty na liście jest Indonezyjczyk Prajogo Pangestu, założyciel indonezyjskiego konglomeratu energetycznego i wydobywczego Barito Pacific. Raport przewiduje, że Pangestu może osiągnąć status bilionera do 2028 roku.

Pierwszą piątkę zamyka prezes Bernard Arnault, który jest obecnie trzecią najbogatszą osobą na świecie, z majątkiem nieco poniżej 200 miliardów dolarów. Raport przewiduje, że „król luksusu” stanie się bilionerem w 2030 roku, wraz z dyrektorem generalnym Meta Markiem Zuckerbergiem.

Niektórzy czołowi miliarderzy, którzy wydają się być mocnymi kandydatami do szybkiego dotarcia na szczyt, nie znajdują się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Jeff Bezos, obecnie druga najbogatsza osoba na świecie, z 200 miliardami dolarów, według Bloomberga, jest notowany na 12. miejscu i nie stanie się bilionerem do 2036 roku. Larry Page i Sergey Brin, założyciele Google'a, również mają czekać 12 lat, aby stać się bilionerami – chociaż sztuczna inteligencja może przyspieszyć ich awans.

To prawda, że obserwatorzy majątków najbogatszych ludzi na świecie od lat przepowiadają pierwszego bilionara. A akcje Tesli, Nvidii i LVMH mogą nie rosnąć tak szybko w ciągu najbliższych pięciu lat, jak w ciągu ostatnich pięciu.

Jednak ponad 100 lat po pierwszym miliarderze, pierwszy bilioner może zostać koronowany już w ciągu kilku najbliższych lat.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: