Koniec ziemniaków, jakie znamy? Naukowcy testują w Polsce nowe odmiany

Badania nad uprawą ziemniaków o fioletowym, różowym lub czerwonym miąższu prowadzą naukowcy z Uniwersytetu w Siedlcach. Przekonują, że kolorowe ziemniaki to korzyści ekologiczne i ekonomiczne oraz samo zdrowie.

Ziemniaki (Solanum tuberosum) pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie zaczęto je uprawiać ok. 8 tys. lat temu. Do Europy trafiły pod koniec XVI w., dziś są – po ryżu, pszenicy i kukurydzy – czwartą rośliną uprawną pod względem produkcji na świecie.

W Międzynarodowym Centrum Ziemniaka (Centro Internacional de la Papa, CIP) w Limie (Peru), w sejfie odpornym na trzęsienia ziemi działa bank nasion tej rośliny, pełniący rolę genetycznej Arki Noego. Do dziś umieszczono tam nasiona ponad 4500 odmian ziemniaków, co stanowi 80 proc. światowych genów tego warzywa z rodziny psiankowatych. W Polsce zarejestrowano ok. 120 jej odmian.

Przeniesieniem upraw kolejnych, kolorowych odmian ziemniaków na polski grunt zajęli się naukowcy z Uniwersytetu w Siedlcach (UwS) – poinformowała uczelnia. W Rolniczej Stacji Doświadczalnej im. prof. Feliksa Ceglarka w Zawadach zespół badaczy z Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa, Wydziału Nauk Rolniczych UwS bada możliwości uprawy nad Wisłą ziemniaków o fioletowym, czerwonym i różowym miąższu.

Naukowcy z Siedlec poszukują odpowiedniej technologii upraw dostosowanej do polskich warunków klimatycznych i glebowych. W badaniach wykorzystują m.in. roślinne stymulatory wzrostu – naturalne preparaty podnoszące odporność roślin. Jak napisano w komunikacie, to ekologiczna alternatywa dla wielu tradycyjnych środków chemicznych wycofanych zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Badacze przekonują, że barwne odmiany ziemniaka mogą stać się „polską odpowiedzią na światowy trend superfoods”. Superfoods to nieprzetworzona, naturalna żywność o szczególnie wysokiej zawartości składników odżywczych, na przykład witamin, minerałów, antyoksydantów albo zdrowych tłuszczów.

Kolorowe ziemniaki są bogate w antocyjany i polifenole - związki, które działają antyoksydacyjnie, obniżają indeks glikemiczny i wspierają profilaktykę chorób cywilizacyjnych. „Badania dowodzą, że ziemniaki o fioletowym miąższu mogą poprawiać elastyczność naczyń krwionośnych i stabilizować poziom cukru we krwi” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczono też, że odmiany o intensywnej barwie „otwierają również nowe możliwości w kuchni”: świetnie nadają się do chipsów, puree albo dań restauracyjnych.

Trzeci argument za opracowaniem technologii uprawy barwnych ziemniaków w Polsce to, według siedleckich badaczy, kwestie ekonomiczne i ekologiczne. Wprowadzenie barwnych odmian ma bowiem zwiększyć różnorodność upraw, wspierać konkurencyjność polskiego rolnictwa i pozwalać na budowanie „niszowych, wysokowartościowych rynków żywności”. 

Źródło
Tagi