Kupno mieszkania lub domu na rynku wtórnym bez podatku PCC

Kupujący swoje pierwsze mieszkanie lub dom zaoszczędzą od kilku do nawet kilkudziesięciu tys. zł – to efekt nowelizacji przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), które weszły w życie 31 sierpnia br.

- Przy starcie programu Pierwsze Mieszkanie wspominałem, by osoby zainteresowane kupnem nieruchomości z rynku wtórnego wstrzymały się kilka tygodni ze względu na zniesienie PCC. Od dziś przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, która z pewnością przyda się np. przy remoncie. Maksymalnie obniżamy koszty operacyjne i formalne – mówi minister rozwoju i technologii  Waldemar Buda.
Zniesieniu podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% w przypadku kupna na rynku wtórnym lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego będzie obowiązywało, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna, która nie posiada i nigdy wcześniej nie posiadała takich nieruchomości ani udziału w takich nieruchomościach (chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia).
Przykładowo: przy kupnie lokalu o wartości 500 tys. zł, kupujący swoje pierwsze mieszkanie zaoszczędzą 10 tys. zł, a przy mieszkaniu za 700 tys. zł, 14 tys. zł – tyle wynosiły dotychczas kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych, które należało opłacić przy podpisywaniu aktu notarialnego.
Zniesienie PCC w tym zakresie dotyczy wszystkich podatników, nie tylko osób zaciągających bezpieczny kredyt 2%.
- Jednocześnie ci, którzy kupują duże ilości mieszkań w celach zarobkowych, od 1 stycznia 2024 roku będą musieli liczyć się z tym, że ich zysk zostanie uszczuplony – wskazuje minister Waldemar Buda.
Sześcioprocentowy podatek PCC od zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego będzie obowiązywała wówczas, gdy nabywane lokale (lub udziały w lokalach) będą znajdowały się w jednym budynku lub kilku budynkach, ale wzniesionych na jednej nieruchomości gruntowej.
Celem jego wprowadzenia jest przeciwdziałanie sytuacji, w której podmioty dokonujące pakietowych zakupów mieszkań konkurują ze zwykłymi nabywcami i dzięki większej liczbie kupowanych za jednym razem lokali, są w stanie uzyskać od dewelopera niższą cenę zakupu.
Sześcioprocentowa stawka nie będzie miała zastosowania do umów sprzedaży dokonywanych w wyniku realizacji zobowiązania (np. umowy przedwstępnej czy deweloperskiej) zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Skomentuj artykuł: