Ministerstwo Finansów nie planuje zmian legislacyjnych w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Liczba aktywnych rachunków PPK przekroczyła niedawno 4 mln, wartość aktywów netto wynosi obecnie ponad 22 mld złotych.
Jak czytamy w komunikacie MF, minister Andrzej Domański podkreślił otwartość Ministerstwa Finansów na współpracę z branżą funduszy inwestycyjnych oraz wagę jaką pełni sektor w rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
- Ponadto zaakcentował istotną rolę, jaką dla gospodarki i oszczędzających pełnią Pracownicze Plany Kapitałowe oraz zapewnił, że nie są planowane żadne zmiany legislacyjne w tym zakresie
- dodano. Zasadność zachowania kluczowych założeń PPK i potrzebę "stabilizowania funkcjonowania systemu emerytalnego" akcentowali także przedstawiciele Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Jak poinformowano niedawno w Biuletynie PPK, w Pracowniczych Planach Kapitałowych "uczestniczy obecnie 3,42 mln osób z 321 tys. podmiotów, co oznacza wzrost m/m o 30 tysięcy osób".
"Jednocześnie liczba aktywnych rachunków PPK przekroczyła 4 miliony. Aktualna partycypacja w programie wynosi 46,07%, przy czym największa jest w firmach zatrudniających ponad 250 osób (72,02%). Nadal prym wiedzie sektor prywatny, z partycypacją 52,63%" - przekazano.
Wartość aktywów wynosi obecnie ponad 22 mld złotych i są one zarządzane przez 17 instytucji finansowych. Jak wyliczają autorzy biuletynu, zysk "statystycznego uczestnika", oszczędzającego w PPK od 2019 r. wynosi obecnie od 124 do 154 proc.
W listopadzie 2023 r. "Gazeta Polska Codziennie" informowała, że Koalicja Obywatelska może przedstawić plan zmian w PPK, przede wszystkim polegający na likwidacji automatyzmu przy zapisywaniu się do programu oraz zmianie modelu inwestowania.
"Zamiast inwestować np. w akcje dużych spółek z indeksu WIG 20, pieniądze mają być lokowane w najbardziej opłacalne w danym czasie podmioty"
- podawała "GPC".