Najbogatsi stają się jeszcze bogatsi. Ich majątek osiągnął nowy rekord

Majątek 1% najbogatszych ludzi na świecie osiągnął pod koniec ubiegłego roku rekordowy poziom 44,6 biliona dolarów. Ten wynik to w dużym stopniu zasługa przychodów z posiadanych akcji, dzięki ich zwyżkom pod koniec 2023 roku.

Całkowita wartość netto 1% najbogatszych ludzi na naszym globie, zdefiniowanych przez Fed jako osoby z majątkiem przekraczającym 11 milionów dolarów, wzrosła o 2 biliony dolarów w czwartym kwartale zeszłego roku. Zyski te pochodziły niemal w całości z ich udziałów w akcjach posiadanych na giełdzie. Wartość akcji korporacyjnych i udziałów w funduszach inwestycyjnych posiadanych przez 1% najbogatszych wzrosła do 19,7 bln USD z 17,65 bln USD.

Według analityków rynku podczas gdy wartość posiadanych przez nich nieruchomości nieznacznie wzrosła, wartość ich prywatnych firm spadła, zasadniczo niwelując wszystkie inne zyski poza akcjami.

Kwartalny wzrost był najnowszym trendem w bezprecedensowym boomie majątkowym, który rozpoczął się w 2020 r. wraz ze wzrostem rynku spowodowanym pandemią Covid-19. Od 2020 roku majątek 1% najbogatszych wzrósł o prawie 15 bilionów dolarów, czyli o 49%. Również Amerykanie z klasy średniej również zaobserwowali rosnącą falę bogactwa, przy czym średnie 50% do 90% Amerykanów zauważyło, że ich majątek wzrósł o 50%.

Ekonomiści twierdzą, że rosnąca giełda daje dodatkowy impuls do wydatków konsumpcyjnych poprzez tak zwany „efekt bogactwa”. Kiedy konsumenci i inwestorzy widzą, że ich akcje rosną, czują się pewniej, wydając pieniądze i podejmując większe ryzyko.

Według analityków rynkowych w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się wysoki poziom posiadania akcji. Według raportu Fed, 10% najbogatszych Amerykanów posiada 87% indywidualnie posiadanych akcji i funduszy inwestycyjnych. Górny 1% posiada połowę wszystkich akcji posiadanych indywidualnie.

Ekonomiści twierdzą, że rosnąca giełda przynosi ogromne korzyści bogatym, głównie pobudzając rynek konsumencki i rynek wydatków. Bogactwo Amerykanów z klasy średniej i o niższych dochodach zależy bardziej od płac i wartości domów niż od akcji.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: