Najemcy Funduszu Mieszkań dla Rozwoju płacą średnio o 40% mniej od stawek rynkowych

Prawie o 70% niższe niż rynkowe – to czynsze najmu mieszkań wybudowanych przez PFR Nieruchomości w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Blisko połowa najemców płaci mniej niż 1000 zł miesięcznie dzięki otrzymywanym dopłatom.

W programie „Mieszkanie na Start” aż 55 % najemców otrzymuje dopłatę w wysokości od 300 do 600 zł. Drugą pod względem liczności grupą są najemcy, których dopłata jest wyższa niż 600 zł – stanowią prawie 30 %. Pozostałe 15 % to najemcy, których dopłata nie przekracza 300 zł. Najwyższe dopłaty otrzymują mieszkańcy Krakowa, Katowic oraz Gdyni – tu dofinansowanie to ponad 900 zł miesięcznie. Rekordzistą jest najemca z Katowic, który otrzymuje co miesiąc dopłatę w wysokości 1 122 zł.

Średni czynsz na 14 osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, którym zarządza PFR Nieruchomości, wynosi niespełna 30 zł za 1 mkw. Po uwzględnieniu dopłat jego wysokość spada średnio o 24%. Dla trzech osiedli – w Białej Podlaskiej, w Gdyni oraz w Radomiu - czynsz po odjęciu dopłat spada poniżej 20 zł za 1 mkw. Najniższe czynsze zaczynają się już od 330 zł miesięcznie. Z kolei rekordowo niską stawkę za 1 mkw. mają najemcy pobierający dopłaty w Gdyni – wynosi ona 7,29 zł.

Dla blisko 50% najemców korzystających z dopłat, czynsz najmu nie przekracza 1000 zł miesięcznie. Najniższe czynsze zaczynają się już od 330 zł miesięcznie. Z kolei najniższą stawkę za 1 mkw. mają najemcy pobierający dopłaty w Gdyni – wynosi ona 7,29 zł.

W porównaniu do stawek obowiązujących na rynku, dzięki dopłatom najemcy Funduszu Mieszkań dla Rozwoju płacą średnio o 40% mniej. Największą różnicę widać w Gdyni – tu czynsz jest niższy o prawie 70% niż rynkowe stawki. Średni czynsz za mieszkanie w tym rejonie Gdyni wynosi nieco ponad 50 zł. Natomiast czynsz najmu przy ul. Puszczyka, po uwzględnieniu dopłat wynosi nieco ponad 16 zł.

Dopłaty w 14 inwestycjach PFR Nieruchomości, w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, pobiera zdecydowana większość lokatorów. Na blisko 3000 najemców aż 73% korzysta z tego programu. W 7. lokalizacjach – Białej Podlaskiej, Krakowie, Nowym Targu, Radomiu, Świdniku, Toruniu oraz Zamościu odsetek ten przekracza 80%. 

- Jesteśmy jedynym podmiotem na rynku instytucjonalnym, który współpracuje z samorządami w procesie naboru, aby najemcy mogli ubiegać się o dopłaty. Wydłuża to proces zasiedlenia mieszkań, jednak przyświeca nam dobro naszych najemców. Nawet jeśli samorząd nie bierze udziału w procesie inwestycyjnym, to zawsze zapraszamy jego przedstawicieli do współpracy przy naborze. Tak było m.in. w Krakowie, Gdyni, Wrześni czy Mińsku Mazowieckim. Choć te inwestycje te zostały zrealizowane z podmiotami prywatnymi, to są objęte dopłatami

pokreśliła Anna Błaszczyk, członek zarządu PFR Nieruchomości SA.

Program „Mieszkanie na Start” działa od 2019 r. W myśl przepisów najemcy mieszkań, na które nabór został przeprowadzony przez samorząd, mogą ubiegać się o dopłatę do czynszu. Aby otrzymać dopłatę, najemca musi wykazać się dochodem, który nie przekracza progów wskazanych w ustawie. 

Skomentuj artykuł: