Pierwsze pożyczki dla przedsiębiorców w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i partnerów finansujących podpisali umowy na uruchomienie pierwszych pożyczek dla przedsiębiorców w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Łączna wartość powierzonych środków na pożyczki to 125 mln zł.

Umowy zawarte pomiędzy BGK a Partnerami finansującymi dotyczą oferowania lubelskim przedsiębiorcom dwóch produktów finansowych: Pożyczki rozwojowej oraz Pożyczki rozwojowej z umorzeniem. Łącznie podpisanych zostało 6 umów pomiędzy BGK a Partnerami finansującymi, których zadaniem będzie oferowanie pożyczek w regionie.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to mikro, małe i średnie firmy są fundamentalnym ogniwem napędzającym gospodarkę regionu. Właśnie z tego powodu kluczowym celem jest koncentracja funduszy unijnych na inwestowaniu w nowatorskie pomysły, pobudzenie biznesu do podejmowania innowacyjnych działań, co bezpośrednio przełoży się na rozwój przedsiębiorstw, a tym samym wzrost gospodarczy regionu - podsumował Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego. 

- Zawarte umowy są pierwszymi umowami w kraju, które uruchamiają Fundusze Europejskie dla przedsiębiorstw w ramach Polityki spójności na lata 2021-27. Podpisujemy te umowy w woj. lubelskim, które jako pierwsze przygotowało program wykorzystania nowych funduszy unijnych i dziś mamy kolejny tego efekt – uruchamiamy pożyczki rozwojowe i inwestycyjne dla lubelskich firm. Partnerzy finansujący, którzy współpracują z BGK, uruchomią nabory wniosków o pożyczki w ciągu 30 dni - powiedział Paweł Chorąży, dyr. zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK. 

Przedsiębiorcy będą mogli środkami z pożyczki sfinansować inwestycje związane z wyposażeniem przedsiębiorstwa. Dzięki temu, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić na rynek nowe produkty/usługi/technologie. Jako dodatkowy element projektów możliwe będzie wsparcie zastosowania nowoczesnych technologii IT.

Pożyczka rozwojowa to preferencyjne finansowanie przeznaczone dla przedsiębiorców z sektora MŚP o maksymalnej wartości 2 mln zł. Produkt charakteryzuje się bardzo korzystnym stałym oprocentowaniem w wysokości 2 proc., a także długim 10-letnim okresem spłaty i roczną karencją. Łączna wartość powierzonych środków to 125 mln zł. 

Pochodzenie środków 

Wyjście na rynek z ofertą atrakcyjnych pożyczek nie byłoby możliwe, gdyby nie decyzje Zarządu Województwa Lubelskiego, dysponenta środków UE w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego, który powierzył w kwietniu br. BGK zarządzanie ok. 316,8 mln zł środków UE w działaniu 2.6 Wsparcie MŚP. Blisko 269 mln zł z tej kwoty to środki unijne z Polityki Spójności na lata 2021-27, a pozostałe 47 mln zł to wkład krajowy, który pochodzi ze spłat pożyczek płynnościowych udzielanych MŚP z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Z powierzonych przez Województwo Lubelskie środków BGK stworzył Fundusz Powierniczy, w którym wybiera w przetargu Partnerów finansujących. Będą oni oferować atrakcyjne pożyczki dla przedsiębiorców z regionu, z których sfinansują m.in. inwestycje, dzięki którym wprowadzą na rynek nowe produkty, usługi czy technologie. Podpisane dziś umowy to dopiero pierwsze instrumenty z szerokiego wachlarza produktów finansowych jakie dla lubelskich przedsiębiorców i samorządów będzie oferował BGK. W niedługim czasie oferta pożyczek unijnych w województwie lubelskim rozszerzy się o instrumenty ukierunkowane na rozwój OZE i poprawę efektywności energetycznej.

Źródło

Skomentuj artykuł: