Rekordowe wyniki finansowe PHZ „Baltona”

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona SA zamknęło rok 2022 r. z wynikiem 35,6 mln zł zysku netto. Tak korzystny rezultat był możliwy dzięki przeprowadzeniu i zakończeniu procesu restrukturyzacji, po przejęciu spółki przez Grupę Kapitałową PPL. Wyniki pierwszego półrocza również jednoznacznie wskazują na wzrosty przychodów. 

Restrukturyzacja

Baltona po okresie restrukturyzacji, która rozpoczęła się z chwilą przejęcia nadzoru przez PPL, sukcesywnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku. Efektywne zarządzanie spółką, jasna strategia i stabilizacja rynku lotniczego po okresie pandemii COVID-19, przekładają się na rosnące wyniki finansowe firmy. 

- W pierwszym półroczu 2023 r. przychody Baltony wzrosły do 379,2 mln zł., czyli o 44 proc. rok do roku

podkreśla Bogdan Romaniuk, członek zarządu PHZ Baltona

Firma weszła do Grupy Kapitałowej PPL w 2020 r. Od tego momentu rozpoczął się proces restrukturyzacji firmy oraz jej zobowiązań finansowych, konsolidacji, odbudowy znaczenia i wartości marki. Wszystkie działania w restrukturyzacji Baltony zostały przeprowadzone na zasadach rynkowych, co zostało potwierdzone w odpowiednich testach prywatnego inwestora i wierzyciela.

- Przejmując Baltonę, musieliśmy zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Najważniejsze 
z nich to znaczne zadłużenie spółki, brak klarownej strategii oraz nieefektywna struktura. By ratować firmę, musieliśmy także pozyskać odpowiednich menedżerów.  Pierwszym krokiem było powołanie nowego zarządu, w którego skład weszli doświadczeni menedżerowie z branży handlowej

mówi Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych SA

Baltona jest jednym z najstarszych polskich przedsiębiorstw, założonym w 1946 r. Od 2020 r., po około 10 latach przerwy, ponownie należy do Skarbu Państwa. 

Za sprawą PPL i doskonałej współpracy z Baltoną, jesteśmy świadkami niezwykłej sytuacji. Prywatna spółka, która została przejęta przez podmiot państwowy rozkwitła i przynosi zyski 

dodaje Stanisław Wojtera

Obecnie firma koncentruje się na trzech filarach biznesowych – sprzedaż detaliczna dla pasażerów (travel retail), gastronomii (F&B) i shipchandling, czyli zaopatrywanie statków. Sukcesywnie modernizowane są sklepy bezcłowe i lokale gastronomiczne marki  w portach lotniczych: Katowice-Pyrzowice, Warszawa-Modlin, Warszawa-Radom, Rzeszów-Jasionka (3 kw. 2023) oraz Poznań-Ławica (4 kw. 2023/1 kw. 2024). Tylko w 2023 r. na inwestycje przeznaczono ponad 32 mln zł.

Baltona zarządza 38 sklepami w Polsce (w tym roku zostanie uruchomiony kolejny sklep na lotnisku w Zielonej Górze). Posiada również trzy punkty za granicą (dwa w Rumunii i jeden we Francji) oraz 14 lokali gastronomicznych. W ramach GK Baltona pracuje obecnie 745 osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: