Drogą do osiągnięcia limitów wyznaczonych przez procedurę nadmiernego deficytu będą cięcia w programach socjalnych m.in. Rodzina 800 Plus? To jeden z wariantów, który będzie brał pod uwagę obecny rząd.
Jak informuje portal infor.pl, jutro rząd ma zająć się brukselską procedurą nadmiernego deficytu, który to deficyt ma zostać przez polski rząd ograniczony do 2028 r. Prawdopodobnie największe cięcia będą podejmowane w perspektywie na lata 2027 i 2028 r., m.in. z uwagi na kalendarz wyborczy i w oczekiwaniu na "rozbujanie" gospodarki.
Infor.pl wskazuje, że jedną z możliwości na ograniczenie długu są "cięcia wydatków socjalnych" m.in. na program Rodzina 800+ czy dodatkowe emerytury. Druga opcja to zwiększenie dochodów, jednak wykonanie tegorocznego budżetu stawia już tę kwestię pod znakiem zapytania.
W budżecie na rok 2025 przedstawiono rekordowy deficyt, który sięga blisko 300 mld złotych.
"Jednak zaplanowany przyszłoroczny deficyt będzie jeszcze większy, a już w czerwcu tego roku nasz kraj został objęty przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza to, że będziemy musieli w kolejnych latach przedstawiać Brukseli nasz plan na jego ograniczenie. Jeśli nie wywiążemy się z tych zapisów, KE może nałożyć na Warszawę surowe kary"
- pisze portal infor.pl.
Politycy opozycji zwrócili uwagę, że polityka socjalna w Polsce ma być "ograniczana rękami UE".
O możliwości zmian w programach socjalnych w kontekście procedury nadmiernego deficytu mówi się już od kilku miesięcy. Rozważane były m.in. reformy programu Rodzina 800 Plus, zakładające wprowadzenie kryterium dochodowego lub przyznania świadczenia jedynie osobom pracującym.