Seniorzy otrzymają 14. emeryturę co roku – „czternastka” wchodzi na stałe

14. emerytura, tak jak tzw. trzynastka, będzie wypłacana co roku. Rząd konsekwentnie prowadzi  politykę społeczną, którą opiera na solidarności – wrażliwsze grupy społeczne zasługują na wsparcie państwa i rząd to realizuje. 

- Chcemy zapewnić lepsze życie emerytom. Dodatkowe pieniądze seniorzy mogą przeznaczyć na wycieczkę z wnukami, zakup roweru lub spełnienie innego marzenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Ponadto, dotychczas udało nam się zrealizować wiele innych, ważnych rozwiązań. Seniorzy 75+ mogą korzystać z bezpłatnych leków - a już wkrótce rozszerzymy tę grupę o osoby 65+ oraz dzieci i młodzież. Zachęcamy również do aktywnego spędzania czasu. Budujemy w całej Polsce domy seniora w ramach Senior+ oraz finansujemy zajęcia i projekty z programu Aktywni+.

14. emerytura jest nieodłączną częścią wsparcia seniorów
 

- Początkiem naszej drogi w przywracaniu godności emerytów było obniżenie wieku emerytalnego – z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - podkreślił premier. - Mamy przed sobą tutaj pokolenie Solidarności - ludzi, którym zawdzięczamy naszą wolność i dlatego rząd prowadził po 2015 roku taką rewolucję godnościową, rewolucję oddania szacunku tym, którym ten szacunek był zabrany w latach III Rzeczpospolitej – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Domu Seniora w Woli Karczewskiej. Dodał, że od 2019 r. rząd zdecydował się wprowadzić 13. emeryturę, którą następnie uzupełniono o 14. emeryturę w 2021 r. – tzw. trzynastka i czternastka były przełomem we wsparciu seniorów. - Dzięki nim, seniorzy mogą ze spokojem spełniać swoje marzenia – wyjechać na wczasy, kupić prezenty dla wnuków, czy na przykład wyremontować łazienkę - dodał premier.

Od dziś wypłata 14. emerytury jest gwarantowana co roku przez ustawę. Będzie ona wypłacana automatycznie. W pełnej wysokości otrzymają ją te osoby, których wysokość comiesięcznego świadczenia brutto nie przekracza 2,9 tys. zł. Do osób, które otrzymują wyższe świadczenie „czternastka” trafi pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę”. - Nie trzeba składać żadnych wniosków, ani deklaracji. Planujemy, że w 2023 r., „czternastka” wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września - wyjaśnił premier. – Wypełniliśmy nasze kolejne zobowiązanie, kiedy obietnica złożona seniorom została dotrzymana. A ta obietnica właśnie polegała na tym, że tak będziemy zarządzać finansami publicznymi, żeby starczyło na 14. emeryturę, na 14. świadczenie emerytalne na stałe – podkreślił  Mateusz Morawiecki.

Wyższe emerytury to lepsza jakość życia dla naszych babć i dziadków
 

Większe pieniądze dla seniorów, to nie tylko dodatkowe świadczenia. Również wartość świadczeń emerytalnych dynamicznie wzrosła:

- od 2016 r., minimalna kwota emerytury netto zwiększyła się o 90%;
- w 2023 r. minimalna emerytura wynosi ponad 1588 zł brutto – to zasługa rekordowych waloryzacji. 
Jednocześnie, dzięki działaniom rządu, emeryci nie płacą podatku od swoich świadczeń do 2500 zł i więcej pieniędzy zostaje w ich portfelach. - Waloryzacja emerytur, które miały miejsce wcześniej to były 3 zł, 4 zł, słyszałem 3,50 zł. Niestety - 4 zł-5 zł . Czasami nie były warte znaczka, który kosztował więcej niż te waloryzacje, które miały miejsce. A przecież minimalna emerytura wtedy to była netto, do kieszeni emeryta niewiele powyżej 750 zł – powiedział szef rządu w odniesieniu do sytuacji seniorów sprzed 2015 r. - Jesteśmy wdzięczni seniorom za to ile trudu włożyli w budowanie Polski, w której dzisiaj żyjemy. Zobowiązaliśmy się zadbać o osoby starsze i wprowadzić szereg programów, które wspierają seniorów w ich jesieni życia. Nasi seniorzy naprawdę zasłużyli na to od naszej ojczyzny - na to, aby swoją jesień życia spędzać w spokoju, w radości, myśleć o swoich wnukach, a nie o tym tylko jak związać koniec z końcem. Chcemy nasze zobowiązanie pociągnąć dalej – powiedział szef rządu.

Polityka senioralna rządu to dziś rozbudowana oferta korzystnych rozwiązań – wśród nich:

- Bezpłatne leki dla seniorów 75+ - od września 2016 r. osoby, które ukończyły 75 lat mogą skorzystać z bezpłatnych leków. Sukcesywnie poszerzana jest ich lista. Do tej pory z programu skorzystało ponad 3,9 mln seniorów, którzy wykupili 429 mln opakowań leków. W ramach Nowych Konkretów, rozwinięty zostanie ten program do osób 65+, a także dzieci i młodzieży.
- Program Senior + - to rządowe wsparcie dla samorządów w tworzeniu i bieżącym funkcjonowaniu Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. W latach 2015- 2021 powstało w Polsce 1 079 ośrodków wsparcia. Z programu korzysta ponad 28 tys. seniorów. Na jego dofinansowanie przeznaczono 300 mln zł. 
- Program Aktywni + - to środki na wsparcie projektów dla seniorów. W ramach programu w latach 2021-2025 organizacje pozarządowe zrealizują projekty o łącznej wartości 200 mln zł.
– To wszystko też było możliwe, dzięki bardzo bliskiej i dobrej współpracy pomiędzy rządem i panem prezydentem. Któż lepiej od naszych mam i ojców, dziadków i babci wie, że zgoda pomiędzy rządem i prezydentem jest najlepszą gwarancją prowadzenia dobrych działań dla społeczeństwa – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Skomentuj artykuł: