Bezpieczeństwo Polski 360° - Debata Fundacji SET

Od niedawna istniejąca Fundacja Security Energy Technology (SET) zorganizowała debatę ekspercką „Bezpieczeństwo Polski 360°”. 

Dyskutowano o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną, bezpieczeństwem narodowym i nowymi technologiami. W debacie wzięli udział czołowi eksperci sektora publicznego i prywatnego. Debata pokazała, jak złożone i wzajemnie powiązane są współczesne wyzwania dla bezpieczeństwa Polski – od energetyki, przez obronność, po nowe technologie i finanse. 

Wydarzenie otworzyli Wojciech Dąbrowski, prezes Fundacji SET, oraz Tomasz Zdzikot, przewodniczący Rady Fundacji SET, prezentując misję organizacji związaną z działalnością na rzecz bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, militarnego, energetycznego i cyfrowego.

- Fundacja SET chce być miejscem, które łączy ludzi i kompetencje – by działać skutecznie na rzecz rozwoju Polski – powiedział Wojciech Dąbrowski. 

Uczestnicy panelu „Transformacja energetyczna a suwerenność” podkreślili, że Polska potrzebuje realistycznej i długofalowej strategii energetycznej, opartej na stabilnych źródłach wytwarzania, magazynach energii i inwestycjach w atom. 

– Dzisiaj budowa magazynów energii to konieczność, to warunek zabezpieczenia prawidłowej pracy systemu energetycznego opartego już niemalże w 40 % na OZE w Polsce. W przyszłości suwerenność energetyczną zapewni nam oparcie stabilnych dostaw energii z elektrowni jądrowych

 - mówił Wojciech Dąbrowski. Podkreślił on także wagę rozwoju energetyki jądrowej, która za 15–20 lat zapewni nam suwerenność energetyczną i konkurencyjność gospodarki. 

Paweł Majewski, członek Rady Fundacji SET przypomniał o zwiększającej się roli gazu w polskiej energetyce. Inwestycje w elektrownie można realizować nieporównywalnie szybciej i taniej niż elektrownie jądrowe, w związku z tym  gaz ziemny pozostanie niezbędnym stabilizatorem systemu, zanim zbudujemy moce jądrowe. 

- Dlatego musimy dywersyfikować źródła dostaw, budować infrastrukturę jak terminal FSRU w Gdańsku i rozwijać krajowe magazyny gazu

 – podsumował Majewski. 

W panelu „Nowe technologie – zastosowanie i finasowanie” debatowano o wykorzystaniu technologii w służbie bezpieczeństwa oraz o tym, jak je finansować i regulować bez hamowania innowacji. Zdaniem prof. Ireneusza Dąbrowskiego, przewodn. Rady Programowej Fundacji SET, dla banków inwestowanie w AI to nadal nowość, szczególnie jeśli chodzi o projekty o charakterze obronnym czy dual-use. - Jeśli wojsko pokazuje, że rozwój AI to priorytet, to dla sektora finansowego jest to jasny sygnał: to nie tylko innowacja, to kwestia bezpieczeństwa narodowego. 
Panel poświęcony bezpieczeństwu narodowemu skupił się na tematyce konieczności budowy odporności państwa – nie tylko militarnej. 

- W obecnej sytuacji geostrategicznej naszego regionu postuluję powołanie obowiązkowej służby państwowej, która charakteryzowałaby się dobrowolnością wyboru rodzaju służby jaką deklaruje poborowy (w wojsku, policji, straży pożarnej, obronie cywilnej i służbie zdrowia)

 – podkreślił gen. dr Jarosław Gromadziński. 
(Fundacja Security Energy Technology /SET/; wł.)